| alynatheone a întrebat:

Buna TPU as dori sa stiu cum as putea afla ce tip de ten am? ce metode eficiente stiti? FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| Annie a răspuns:

Testul creionului:
Cu un creion (partea neascuţită!) trasează pe piele câteva linii prin apăsare uşoară:
• ten gras, pielea se înroşeşte deasupra liniei trasate
• ten sensibil, pielea se înroşeşte pe traseul urmat de creion
• ten uscat, la apăsare rămâne o adâncitură uşoară
• ten normal, nu are nici una dintre reacţiile menţionate
De reţinut că tipul de piele al feţei este la fel cu cel al corpului!
Observarea pielii în oglindă
O altă modalitate de a stabili (sau de «a ghici») tipul de ten este prin observarea, în oglindă, a caracteristicilor pielii.
• Tenul gras, mai des întâlnit la brunete, prezintă pori dilataţi, exces de sebum (luciu specific), lipsa de supleţe, este aspru, rugos. Culoarea este adesea terna, iar pielea - îngroşată.
• Tenul uscat îl au de obicei persoanele blonde sau roşcate şi este caracterizat printr-o piele subţire, cu aspect mat, fragilă, lipsită de elasticitate şi de rezistenţă, se ridează cu uşurinţă. Tenul uscat poate fi de doua feluri: ten alipic (lipsă de sebum) şi ten deshidratat (lipsă de apă). Pielea deshidratată este ştearsă, lipsită de vitalitate, brăzdată de riduri fine, lipsită de supleţe şi elasticitate.
• Tenul mixt este caracterizat printr-o piele care prezintă exces de sebum în zona T-ului (frunte, nas, barbie) şi porţiuni uscate pe obraji.
• Tenul normal există într-o foarte mică măsură. Se remarcă în special la copii. Pielea are un aspect mat, este suplă, fină, porii sunt mici şi puţin vizibili, este foarte bine hidratată, culoarea este alb-roz.

Aceasta tehnica se da elevelor care se duc la o agentie de moda.

FUNDITA?batting eyelashes