| relativsausigur a întrebat:

azi am ramas pe ganduri si am ceva nelamuriri.
Mi-am adus aminte de o colega care in scoala generala era obeza, iar ca sa slabeasca a renuntat la carbohidrati in mare parte, fara paine, paste, orez, cartofi, orice fel de fainoase, fara fast food-uri, fara cereale.
Practic manca doar carne slaba de pui, peste si curcan, fiarta, la cuptor sau la gratar cu legume...si iaurturi.
A slabit intr-adevar enorm, a ajuns la o greutate normala, insa apoi nu stiu din ce motive a renuntat la asta, ca nu mi-a detaliat si a pus inapoi toate kilogramele, a redevenit obeza.
Ce parere aveti despre carbohidrati?
E bine sa renunti la ei asa, aproape de tot?
E sanatos in primul rand?
E adevarat ca, carbohidratii ingrasa, in primul rand favorizeaza enorm si retinerea de apa, de asta exista potentialul sa slabesti foarte mult cand renunti la ei, dar tinand cont ca noi de mici suntem obisnuiti cel putin cu paine, orez, chiar poti sa rezisti fara toate astea si sa-ti fie bine?
Ma tenteaza si pe mine sa am mai multa grija cu carbohidratii pentru ca as dori si eu sa pierd cateva kilograme, ca in ultimul an m-am ales si eu cu, cateva pe plus, dar nu stiu daca pot renunta de tot, planuiesc in schimb sa inlocuiesc painea alba cu painea integrala, pentru simplul fapt ca e mai buna si mai satioasa, nu mai simti nevoia sa mananci atat de multa, planuiesc sa pastrez si orezul si totusi incerc sa renunt la paste, cartofi, fast food-uri.
Dulciurile si sucurile din comert le voi inlocui cu ciocolata neagra cu procent cat mai mare de cacao (putin, un cub cand simt nevoia) si cu sucuri de fructe stoarse.
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| GeneralR15 a răspuns:

Evident. Fast-food, prajeli, sucuri din comert, dulciuri, produse de patiserie, paine...toate acestea trebuie eliminate din meniul zilnic.
Pentru consum: carne slaba, lactate slabe, legume, fructe(atentie la combinatiile dintre ele. Nu inseamna ca daca poti manca fructe, le si poti combina in orice fel)
3 mese principale si inca 2 intre. Mai des, dar mai putin odata. Seara mananca cu 2-3 ore inainte de culcare ultima data.
Nu se pune problema daca e sanatos sa renunti la cele enuntate mai sus...majoritatea sunt daunatoare sanatatii. Evident, ca ocazional mai poti gusta, dar doar GUSTA.winking Sper ca te-am ajutat.

| GeneralR15 a răspuns (pentru GeneralR15):

Colega ta s-a ingrasat la loc dinn posibil cateva motive:
-a renuntat la stilul de a manca anterior
-a folosit vreo dieta "minune" care a facut-o sa dea foarte repede, dar a si luat in greutate la fel de repede inapoi. NU urma diete care promit minuni pe termen scurt. Totul se face in timp.

| relativsausigur explică (pentru GeneralR15):

Dar ce parere ai de exemplu despre painea integrala si orez?
Pot face parte din meniul zilnic?
Daca nu atunci cum sa fac? ca nu pot sa mananc de 3 ori pe zi carne cu legume

| GeneralR15 a răspuns (pentru relativsausigur):

Si eu incerc acelasi lucru ca si tine de un timp. Am renuntat in TOTALITATE la paine si merge foarte bine treaba.Nu e chiar asa greu. Orez mai merge. Exista insa multe alte optiuni:soia, tofu, linte, ciuperci, unt de arahide, fulgi, diferite seminte, cartofii(ei au multe proteine, insa au si ceva calorii, asadar atentie), spanac, broccoli, Varza de b., etc. Iti recomand sa citesti in acest sens o carte:Stil de viata, nu dieta, de Valentin Vasilie. Si eu o citesc chiar acum.

| GeneralR15 a răspuns (pentru GeneralR15):

Funda? big grin

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Singurii carbohidrați de care avem nevoie sunt cei din fructe, legume, verdețuri și boabe (fasole, linte, năut). Pâinea, pastele și restul produc dezechilibre în organism. Eu sunt adeptul unei diete 80% carbohidrați - 10 proteine - 10 grăsimi de aproape 1 an și am reușit să rămân fidel acestui stil de viață. Tocmai mi-am făcut analizele și sunt excelente.

| relativsausigur explică (pentru Bacemi):

Multumesc pentru raspuns, imi poti da un exemplu despre ce mananci intr-o zi de dimineata pana seara?

| Bacemi a răspuns (pentru relativsausigur):

Exemplu de zi: Între 6:30 - 11:30 = 3 - 5 kg de fructe
Ora 12:00 = 9 grame de semințe de in sau chia (înmuiate de seara în apă) + 1 nucă braziliană (pentru seleniu). Împreună fac exact acel 10% grăsimi de care am nevoie pe o zi
Ora 14:30 = 500 grame de năut
Postul intermitent este foarte bun pentru a crește masa musculară și a reduce depozitul din grăsimi. Deoarece îl poți face după orele la care funcționează organele. Dimineața între orele 4 și 12 are loc detoxifierea. E voie doar apă și fructe. Apoi de la ora 12:00 la 20:00 trebuie făcută hrănirea. Ideal este ca ora 20:00 să ne găsească cu digestia făcută. Ultima masă deci cel mult pe la 17:30, cu indulgență. Cu cât consumăm mai puțin timp cu digestia cu atât organismul se poate repara în voie în timpul rămas. Astfel mănânci doar într-un interval de opt ore (7:30 - 15:30). Și restul de 16 ore organismul se vindecă și scapă de toate chestiile nasoale strânse de-a lungul anilor. Plus că vei avea energie pentru alte chestii, sarcini fizice sau mentale, deoarece nu va mai investie în digestie.

| relativsausigur explică (pentru Bacemi):

Descrierea ta ma face sa presupun ca esti vegan, ma insel? happy

| Bacemi a răspuns (pentru relativsausigur):

Sunt vegan de 10 luni și jumătate.

| Veltorb a răspuns:

Nu renunța de tot la carbohidrați, micșorează cantitatea dar nu renunța de tot, fastfood-ul merge să zicem o șaorma mică la o lună două de poftă, încearcă să înlocuiești sucurile și dulciurile din comerț cu sucuri naturale din fructe și dulciurile cu ciocolată albă sau neagră cu 80% cacao și să mănânci mai puțin.

| TeIauLaMisto a răspuns:

Buna! Daca te intereseaza cum sa pierzi cateva kg, eu am slabit destul de mult folosind programul HerbaLife. Cand am auzit pentru prima data de el, sincer am crezut ca e la fel ca celelalte firme care vand "pastile miraculoase" care mai mult te ingrasa decat sa te ajute. Sa nu ai NICIODATA incredere in asa ceva! Ei bine, acolo (la HerbaLife) Am mers in fiecare dimineata sa iau micul dejun (ceai de aloe, de plante si un delicios shake nutritiv). Shakeul de 0, 5 l (500 ml) avea un gust DEEELICIOOOOS! Eu sincer sunt indragostita de tot ce e dulce) si avea o varietate de arome (fursecuri cu frisca, zmeura, ciocolata si menta, capuccino, vanilie, etc.) si se rezuma la DOAR 75 +/- de calorii. Pe langa asta, primeam si o educatie nutritionala (de unde am invatat FOAAARTEEE MULTE) si asa, intr-o saptamana (facand si sport, evident) am slabit 1 kg (de grasime), eu fiind si asa slabuta, nu am avut foarte mult de dat jos, insa m-a ajutat. Iti recomand cu mare drag acest stil de viata. big grin ♥️

| Selena08 a răspuns:

Dacă vrei să pierzi kilograme e necesar să renunți la pâine, iar dacă nu poți, mănâncă doar dimineața maxim 2 felii de pâine neagră(asta sigur nu te îngrașă și probabil îți și ține de foame). Trebuie să renunți de tot la fast food-uri, paste și la cartofi.(poti mânca fast food o dată pe lună).
Există cereale din porumb care nu au deloc zahar, se numesc: Fulgi de porumb de la SanoVita și pe lângă faptul că nu îngrașa mie mi se par foarte bune.
Și ca dulciuri da, este in regula un cub de ciocolata neagra, dar nu mai mult.Tot ce trebuie sa faci este sa reduci cantitatea portiilor de mancare, sa mananci cat mai des si sa elimini treptat(nu toate de odata) alimentele nesanatoase, sa consumi multe fructe si sa renunti la sucuri. De preferat bei doar apa si ceai.