| Andrusk2 a întrebat:

Azi o prietena m-a vopsit cu albastru de metil. si nu imi place cum a iesit. si m-am spălat de vreo 2 ori si tot nu iese. ce sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, albastrul de metil nu prea iese. El este un colorant vital, ceea ce inseamna ca pe firul de par viu patrunde profund, in celule si nu poate fi indepartat cu metode uzuale. Du-te la coafor, dar la unul foarte bun, este posibil sa te ajute o decolorare agresiva, mai ales daca e facuta in primele ore de la eveniment. Toata lumea care se face cu albastru de metilen regreta, fiindca dupa cateva saptamani, parul capata o nuanta verzui murdar foarte urata si asta nu se duce decat prin tundere

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Poti sa folosesti Color B4 care indeparteaza pigmentii chimici din firul de par. Scoate toata vopseaua din par ( fara sa decoloreze parul ) si ajungi la cea mai deschisa nuanta pe care ai avut-o sau la nuanta naturala daca pe par ai aplicat doar vopsele inchise care nu deschid nuanta parului ca cele blonde sau roscate. Il gasesti in DM si costa 77-80 de lei
http://www.colourb4.ro/......nt-de-par/

Experienta mea cu Colour B4 a fost una ok : nu mi-a uscat parul, nu mi-a schimbat culoarea parului natural ( aveam radacinile crescute, cel putin 10 cm ), varfurile s-au degradat foarte putin si parul era enervant de fin ( parca era par de pisica ). Eu o sa il mai folosesc cand o sa vreau sa scap repede de pigmentul din par.

2. Poti sa iti cumperi de la farmacie doua cutii de vitamina c simpla ( e vreo 3 lei o cutie la donna ) si un sampon pentru matreata de la head and shoulder, daca aplici si zeama de la o lamaie compozitia o sa aiba un efect mai puternic. Pisezi trei sau patru folii de pastile peste care adaugi 20-30 ml de apa fierbinte ( pana se formeaza o pasta ). Pasta o amesteci cu o cantitate de sampon care ti-ar ajunge pentru a acoperi parul pe care vrei sa-l deschizi. Eu am adaugat si zeama de la o lamaie.
Aplici pasta pe parul umed, il acoperi cu o folie de aluminiu si stai o ora cu el. Il verifici din cand in cand sa vezi cum se deschide. Eu am aplicat de vreo 3 ori metoda asta ( pe tot parul ) pentru ca o dadusem rau in bara cu vopseaua si-mi prinsese un saten foarte inchis-roscat.

Initial arata asa :
http://www.styleandthecity.ro/wp-content/uploads/2012/03/darkred2.jpg

si a ajuns asa :
http://www.elevina.ro/......633614.jpg

Am mai incercat acum 2 luni metoda asta ( voiam sa scot pigmentul roz din par ), dar fara vitamina c si rezultatele nu au fost la fel de spectaculoase. Cel mai bine e sa combini toate cele 3 ingrediente.

3. In combinatie cu metoda 2 poti sa aplici o data pe saptamana ulei de cocos/jojoba/masline pe par si sa stai cu el cat mai multe ore ( 4-6-12 ore ) - uleiul o sa te ajute sa indepartezi intr-o oarecare masura pigmentul.