| Andreea069 a întrebat:

Cum as putea face ca sa nu mai am tenul uscat? happy

6 răspunsuri:
| sEusebiu a răspuns:

Dr. Rodica Negreanu, medic specialist dermatolog în cadrul CMU, spune că pielea uscată (xeroza cutanată) este o problemă frecventă, care trebuie tratată cu seriozitate. Conţinutul de apă al stratului cornos al pielii îl face elastic, moale şi neted, iar bariera lipidică naturală păstrează apa în interiorul organismului şi nu lasă germenii sau substanţele iritante să pătrundă.

"În cazul pielii uscate, filmul lipidic protector este insuficient şi se pierde o parte din apa care ar trebui să se găsească în piele. Stratul cornos devine astfel mai puţin elastic, se fisurează şi straturile profunde ale pielii sunt expuse la agenţi iritanţi şi germeni din mediu", explică specialistul dermatolog CMU.

Pielea uscată produce senzaţia de mâncărime sau chiar durere în cazul apariţiei fisurilor

Uneori pielea se inflamează şi apar zone de eczemă. De aceea, dr. Rodica Negreanu ne recomandă câteva măsuri simple prin care să evităm apariţia problemelor de piele:

1. Deşi tentaţia unei băi lungi, fierbinţi, cu multă spumă este mare, apa pentru baie sau duş e de preferat să fie doar caldă şi nu fierbinte, pentru a nu degresa excesiv pielea. Un duş pe zi, timp de 5-10 minute este suficient.

2. Folosiţi săpunuri blânde, cum sunt cele pentru copii sau pentru piele sensibilă.

3. După baie, uscaţi puţin pielea doar prin tamponare cu un prosop şi apoi aplicaţi pe pielea uşor umedă o cremă emolientă.

4. Emolientele sigilează apa pe piele, prevenind astfel uscarea şi fisurarea ei. Cu cât sunt mai grase acestea formează o barieră mai puternică împotriva pierderii apei. Cremele hidratante eficiente au în compoziţia lor uree, acid lactic, glicerină, dimethicona (silicon), vaselină, ceramide.

Nu s-a demonstrat că un consum excesiv de lichide îmbunătăţeşte hidratarea pielii!

Chiar dacă deshidratarea organismului determină pierderea fermităţii şi uscarea pielii, nu s-a demonstrat că un consum excesiv de lichide îmbunătăţeşte hidratarea pielii, atrage atenţia dr. Rodica Negreanu.

"Oricât de multe lichide aţi consuma, aveţi nevoie de o cremă hidratantă pentru piele. Faţa şi mâinile necesită de o atenţie specială. Înainte de a ieşi din casă se recomandă aplicarea unei creme emoliente care să conţină şi factor de protecţie solară", spune specialistul Centrului Medical Unirea.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/......11809.html

| simiy a răspuns:

Foloseste creme pentru ten uscat sau ulei de masline, nu stiu daca se mai gaseste pe piata Lapte Doina alb.

| jojocucorada a răspuns:

Dal cu iste sastraveti.dar apesia cu ei nu ii pui pe fata pur si simplu si fa asta cam 5 minute.

| Andreea069 explică (pentru jojocucorada):

Ok. O sa incerc mercii mult :*

| AmiiSdgfh a răspuns:

Buna Andreea. Iti dau doar un sfat. Este mult mai bine sa ai un ten uscat decat unul gras, uleios. Eu am tenul uleios si este foarte neplacut :*.