Întrebare recomandată | stefydeea a întrebat:

cum imi pot da seama ce ten am? daca am tenul gras ce crema sa foloaesc dimineata sau ce crema sa folosesc seara? Daca am tenul mixt ce cra sa folosesc dimineata sau ce crema sa folosesc seara? Daca am tenul normal sau sensibil ce crema sa folosesc dimineata sau seara? Va roog frumos ajutati-ma, am 14ani! Sau lotiunea tonica cand trebuie folosita? FUNDAAA. kiss

1 răspuns:
| LoriLoL a răspuns:

Dupa ce te demachiezi cu lapte demachiant si te stergi cu lotiune tonica poti observa daca tenul tau are putin luciu din cauza sebumului, cu puncte negre sau chiar cosuri ai un ten gras. daca este putin ''aspru'' la atingere, sau se desprinde piele moarta sau pur si simplu pielea nu este elastica si ai impresia ca te strange, ai un ten uscat.penru ten normal nu trebuie sa ai nicio caracteristica de acest fel.creme nu este bine sa folosesti dupa recomandarea cuiva pentru ca nu se potriveste tuturor acelasi tip de crema chiar daca acea persoana are acelasi ten cu al tau. daca nu simti nevoia tenului tau de a aplica ceva pe el pentru hidratare, atunci nu folosi nimic decat demachiere seara indiferent daca te machiezi si un gel de fata cu care sa te speli in urma celor constatate(ten gras/uscat/normal). uleiul de masline este f hidratand poti sa aplici putin seara pe fata.