| unbaiatfrumos69 a întrebat:

cum pot face sa-mi creasca parul mai repede? Am nevoie de ajutor. (sunt baiat)

7 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Poți să stimulezi puțin creșterea părului folosindu-te de diferite măști/loțiuni care să îngrijească scalpul și să stimuleze circulația în acea zonă.
Eu folosesc o loțiune cu petroleum de la Gerovital, e cam 10-15 lei o sticlă. O aplici pe scalp cu o dischetă demachiantă și masezi scalpul apoi lași să acționeze 4 ore și după te speli. Am observat că de când o folosesc îmi crește mai repede părul și e și mult mai sănătos. Ți-o recomand și ție

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părul crește în mod natural, nu ai cum să grăbești acest proces natural, nu există metode pentru asta.

| Andreeush a răspuns:

Nu există metode de a grăbi creșterea părului.
Trebuie să ai răbdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Eu recomand uleiul de cocos. Nu stiu despre alte tipuri de par, dar eu am avut parul foarte scurt. Aplicasem uleiul de cocos in fiecare zi (nu prea e indicat, dar aveam nevoie urgenta), stateam 5-6 ore asa (recomandarea este sa aplici uleiul de cocos inainte de somn, si sa il lasi toata noaptea sa aiba efect), si dupa aceea speli parul normal. In doua saptamani mi-a crescut 8.89 cm. Si nu e gluma. Normal, este si pe YouTube, si arata ca daca lasi uleiul de cocos peste noapte sa actioneze asupra radacinilor parului, creste 1 inch (2.54 cm) peste noapte. Eu nu aveam rabdare sa las peste noapte, si in fiecare zi imi crestea 0.25 inch (0.635 cm). Deci, 0.635 cm x 14 zile = 8.89 cm lungimea parului. Succes, ca orice are rezolvare. Sa ai o zi buna.

| bbnnmm a răspuns:

Poți folosi șampoane speciale pentru creșterea părului. Poți cere sfatul unui farmacist în legătură cu alegerea șamponului potrivit. Îți dau câteva exemple de șampoane: Alpecin, Parusan, Recupar, Plantur, Gerovital. Mai poți folosi uleiuri pentru accelerarea creșterii părului: ulei de argan, ulei de jojoba, ulei de avocado, ulei de cocos, ulei de măsline, ulei de ricin și vitamine: vitamina A, vitamina E, etc. sau fiole pentru păr (le găsești în farmacii). Mai poți prepara măști: cu ou, cu miere, avocado, argilă, zeamă de ceapă, aloe vera, urzică. Poți căuta detalii pe internet despre cum se prepară fiecare și cum le poți combina, și alege-le pe cele care se potrivesc părului tău. E esențial să găsești șamponul și tratamentele potrivite pentru tipul tău de păr ca să ai rezultate. Multă sănătate!

| FCx78 a răspuns:

Fa dus mereu. Poți sa cumperi ulei de ricin pentru crească parul.

| Gabrielamaria2000 a răspuns:

Uleiul de ricin ajută foarte mult, eu una folosesc, îl aplic o dată pe săptămână sâmbătă și stau până seara cu el.