| barracuda a întrebat:

Cum sa fac sa imi creasca parul mai repede?(baiat)

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Părul nostru creşte de la 12 la 15 centimetri în fiecare an (deci cam 1-1,5 cm pe lună). Reţetele pentru creşterea rapidă a părului au de fapt rolul de a favoriza creşterea normală şi sănătoasă a acestuia. Tratamentele pentru creşterea părului au ca scop întărirea rădăcinii şi evitarea fragilităţii firului de păr. Un scalp sănătos şi curat este un mediu favorizant pentru creşterea normală a părului.
- Un deficit de vitamine ar fi o mare problemă. Caută la farmacii vitaminele A, B, C, E şi Zn. Rezultatele nu vor întârzia să apăra.
- Periaza-ţi bine părul. Periatul cu o perie lată şi căptuşită stimulează circulaţia sângelui. Repetă acest lucru dimineaţă şi seară. Ai grijă să nu se rupă firele de păr de la periatul prea intens!
- Altă modalitate foarte bună de stimulare a circulaţiei sângelui este masajul scalpului. Ori de câte ori ai timp, masează pielea capului încet, folosind o mişcare circulară.
- Uleiul de ricin sau de măsline sunt remediile naturale perfecte pentru părul deteriorat. Ajută la menţinerea sănătăţii scalpului, şi se recomandă aplicarea lor seara, după o încălzire prealabilă, şi clatirea părului dimineaţa, după ce l-ai lăsat să acţioneze întreagă noapte.
- Măştile cu Henna incoloră (se găsesc la farmacii şi în magazine cu produse naturiste) întăresc firul de păr şi îl fac mai gros, mai rezistent, mai sănătos.
- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de păr, la fel şi praful, la care te expui în fiecare zi, şi obiceiul de a-ţi trece frecvent mână prin păr, este foarte dăunător.
- Ceaiul verde este şi el un remediu eficient împotriva căderilor părului. Bea trei căni de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar în timp vei vedea, cum părul îşi recăpăta sănătatea şi strălucirea.
- Oţetul poate fi folosit şi el pentru stimularea creşterii părului. Asigură o bună circulaţie a sângelui la nivelul scalpului şi menţine sub control cantitatea de sebum, care împiedică creşterea normală şi sănătoasă a firului de păr.
- Evită cafeaua, alcoolul şi ţigările. Somnul de noapte este şi el foarte important.
Nu întrerupe tratamentul după primele efecte, ci continuă până la şase luni (cel puţin). Vei avea un păr sănătos, bogat, rezistent şi strălucitor.
Succes! Numai bine!

| tpuu a răspuns:

Nu ai cumhee hee.
daca e mi se pare ca e la tv. o crema care te dai si iti creste parul.
tu ca baiat poti sa incerci, ca daca etse de chelit. nu are nimiclaughing imp este ca fetele sa nu incerce primele.
cauta pe net. daca nu ai reusit trimite-mi un mesaj si te voi ajuta sa te informezi.
succes

| greieras a răspuns:

Buna barracuda sunt Mirela si sunt asistent generalist medical.as vrea sa fiu concisa si fara prea multe randuri. iti recomand ulei de ricin se gaseste la farmacie costa aproximativ 4 lei te dai cu el la ranacina firului de par ...inainte il amesteci cu ulei de masline si stai asa cam 3 ore apoi te speli bine cu samponul folosit (iti garantez rezultate destul de bune ) bafta fundita daca ti s-a parut bun rasp meu happy Succes!

| gabrielutzu a răspuns:

Unde,la p.la? Nu ai cum.Nu te mai rade, asta e singura solutie.

| micurutza2005 a răspuns:

Nu il poti face sa creasca mai repede sau mai incet,parul si unghiile au propriul lor ritm de crestere nu il poti influenta, dar poti sa faci sa creasca parul mai sanatos si mai des tratandu-l cum trebuie, de ex. uleiul de ricin cu vitamina A picaturi amestecate toate cu un galbenus de ou iti faci o masca si o aplici pe par vreo 20-30min.de 1-2ori pe saptamana il va face frumos si stralucitor si nu va mai cadea asa tare va fi mai rezistent, mai sant si alte retete, dar asta e prima pe care am scris-o.succeshappy

| Pirlea_Narcis_2000 a răspuns:

Cu usturoi in fiecare seara