| Georgiii2000 a întrebat:

Este adevarata chestia ca daca te dai cu ulei de ricin pe gene ele ti se indesesc si cresc mai lungi? sau este doar un mit? pentru ca m-am data 2 sptamani si m-am cam saturat ca ii intra uleiul in ochi ma enerveaza. si nici macar nu vad rezultate. Ce ziceti sa continui tratamentul? Am adaugat si putina vitamina A in acel ulei.

5 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Buna. Daca ai cerut la farmacie ulei de ricin pentru creșterea părului, nu are cum sa nu de a rezultate.
Aplica in fiecare seara inainte de culcare putin ulei de ricin pe gene, dar ai grija sa nu intre in ochi, deoarece iti poate provoca usturimi. Il poti aplica cu degetele sau cu o periuta de la un rimel mai vechi. A doua zi indeparteaza usor excesul de ulei. Daca optezi sa aplici uleiul cu periuta, ai grija sa o speli mereu cu apa si sapun, pentru a o mentine curata.
2. O alta modalitate de a stimula cresterea genelor este sa folosesti un betisor de urechi pentru aplicarea uleiului de ricin. Inmoaie capatul betisorului in ulei si traseaza o linie subtire la radacina genelor inferioare si a celor superioare. Maseaza usor zona respectiva, pentru a stimula circulatia sangelui.
Tratamentul cu ulei de ricin pentru gene poate fi efectuat in fiecare seara pentru rezultate rapide. Insa pentru intretinere poate fi efectuat de cateva ori pe saptamana. Cu timpul genele isi vor recapata aspectul sanatos si vor creste mai dese si mai lungi. Insa nu uita sa te demachiezi bine, cu miscari blande, deoarece rimelul usuca genele si le face sa-si piarda stralucirea naturala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Iti spun experienta mea....pe mine uleiul de ricin„m-a salvat". Am avut un defect aiurea la sprâncene pe care l am reparat cu el si dupa am dat pe gene. Am vazut rezultate, dar mai si uitam sa l aplic. Trebuie sa ai răbdare. Iti poti da usor de trei ori pe zi. Aplici cu un betisor sau cu o periuta din aia de la un rimel vechi. Ca sa nu ti intre in ochi aplici mai mult pe varful genelor.

Răspuns utilizator avertizat
| Uxellodunon a răspuns:

Nu exista studii stiintifice care sa dovedeasca efectul lui de a creste parul sau de a face genele mai dese, exista doar dovezi anecdotice, adica povestiile unora, pe care nu te poti baza, pentru ca nu poti sa generalizezi un lucru pe baza unor cazuri particulare.

Uleiul de ricin are insa propietati antiinflamatorii, antibacteriene si antifungice, si trateaza pielea uscata. Unele dermatite determina caderea parului, si tratand aceste afectiuni, parul poate sa creasca la loc.
De asemenea exista un studiu care arata ca acidul ricinoleic din uleiul de ricin ar putea fi folosit pentru tratarea alopeciei androgenice.

| wonderwoman123 a răspuns:

E doar un mit. Si eu ma chinuiam cu aceste "tratamente miraculoase" dar mi-am dat seama ca imi consum banii si energia degeaba asa ca mi-am pus extensii de gene, dar nu exagerare, sa para natural iar cand vreau ceva mai mult vin cu gene false