| Gabitaancutaelena a întrebat:

Buna tpu..este bine daca folosesc ulei de cocos pe scalp pentru ingrijire a parului :*?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Singurul ulei care merge pus pe scalp este uleiul de ricin

7 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Uleiul de cocos nu are niciun beneficiu pe scalp (nu exista nicio dovada in acest sens), e bun pentru lungime pentru ca hidrateaza firul de par (dar sincer uleiul de masline e mult mai hidratant, eu am ani de experienta in mastile cu uleiuri). Daca iti pui ulei de cocos pe scalp iti poate ingrasa parul (chiar pe termen lung), bloca porii (deci posibil sa iti cada parul).

| Gabitaancutaelena explică (pentru Furnicuta000):

Deci sa nu pun nici un ulei pe scalp doar pe lungime?

| Gabitaancutaelena explică (pentru Furnicuta000):

Nu închide pori uleiul de ricin?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Gabitaancutaelena):

Uleiul de ricin are in compozitie un amestec puternic de proteine, vitamine, acizi grasi si antioxidanti, in principal acid ricinoleic, care intaresc radacina firului de par si ajuta la regenerarea parului (asa scrie si pe sticluta). In plus e mai dens, mai vascos, mai putin gras decat uleiul de cocos sau de masline si nu ingrasa parul (daca il speli bine cu sampon si cu apa). Uleiul de cocos nu are ce cauta la radacina pentru ca nu are rost. Daca vrei rezultate bune maseaza scalpul cu ulei de ricin si pe lungime pune ulei de cocos sau de masline si stai asa minim 2 ore. Fa asta o data pe saptamana

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Gabitaancutaelena):

Singurul ulei care merge pus pe scalp este uleiul de ricin

| DeathOfDreams a răspuns:

Eu folosesc ulei de cocos de mult timp și-l aplic și la rădăcină, contrar părerii că îl îngrașă, sau orice altceva negativ. Nu am avut probleme.
Îmi hidratează foarte bine părul.

| faruitoruldechei566 a răspuns:

Pai daca nu ai bani de sampon si n ai nici apa e ok

| Laviniaaaaaaaaa1996 a răspuns:

Nu este bun, pentru că îți îngrașă părul.
Încearcă să folosești o dată pe săptămână galbenuș de ou. Aplici prima dată pe scalp, după aceea pe lungime. Lași să acționeze 20 de minute si dupa aceea te clatesti cu apă. Apa sa nu fie foarte fierbinte, sa fie mai călduță. Aplici după aceea samponul pe care il folosesti!