| RDariaa a întrebat:

Exista ceva importiva vergeturilor? (de preferabil tratamente naturiste)

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite,
http://www.sfatulmedicului.ro/......urile_3934
Te pup!

| 1DeadMemories a răspuns:

Sunt pe piata tot felul de creme, majoritatea sunt apa de ploaie.Cremele care intr-adevar au eficienta sunt mai scumpe. Incearca Lineance (efect garantat in 3-4 saptamani)sau creme pentru gravide.

| QuiPp a răspuns:

Incearca uleiul de cocos sau de ricin, insa rezultate se vad in timp big grin.

| hefe a răspuns:

Pentru ca o crema sa fie eficienta in ameliorarea sau tratarea vergeturilor este recomandat ca aceasta sa contina unul din urmatoarele ingrediente: unt de cacao, vitamina A si vitamina E.

Untul de cacao mentine pielea hidratata si catifelata. Totodata, acesta ajuta la mentinerea sau chiar la imbunatatirea elasticitatii pielii - lucru deosebit de important pentru prevenirea vergeturilor.
Vitamina E este un important antioxidant care hraneste si protejeaza pielea.
Vitamina A, cunoscuta si sub denumirea de retinol, este unul din cei mai importanti antioxidanti necesari pentru sanatatea pielii. Glucocorticoizii, un grup de hormoni, pot reduce eficienta vitaminei A.
1. Untul de cacao
Specialistii sunt de parere ca untul de cacao este cel mai eficient remediu impotriva vergeturilor. Printre efectele acestuia se afla pastrarea elasticitatii pielii si catifelarea acesteia.

Ingrediente pentru a prepara crema cu unt de cacao
- 1/2 pahar cu unt de cacao
- 1 lingurita ulei de germeni de grau
- 1 lingurita ulei de caise
- 1 lingurita ulei vitamina E
- 2 lingurite rase cu ceara de albine... POFTIM BFT