| idontgiveafuck2344 a întrebat:

in ce consta meseria de fashion designer?
De ce facultate este nevoie, si cum se poate incepe aceasta meserie?
Funda celui mai complex raspuns!

Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Imaginaţie, precizie, gândire independentă şi capacitatea de a lucra în echipă sunt necesare unei persoane care doreşte să devină designer vestimentar. Pe lângă acestea, talentul trebuie însoţit şi de cunoştinţe de specialitate, dobândite în cadrul unei şcoli de specialitate.
„Designerul este persoana care trebuie să aibă puterea să transpună o viziune într-o schiţă, într-un tipar sau într-o piesă vestimentară, să poată stabili o interacţiune între material, corp şi societate".
Imaginaţia, creativitatea, precizia, gândirea independentă, decizia promptă şi iniţiativa individuală sunt calităţi indispensabile pentru o persoană care nu se mulţumeşte doar cu statutul de croitor.
Deşi, pentru a fi creator de modă trebuie mult talent, acesta poate fi cizelat într-un cadru formal. „Ca să înţelegi principiile artistice ale designului, respectiv grafica aplicată, cunoaşterea procesului tehnologic în industria de îmbrăcăminte, dezvoltarea ideilor creatoare, trebuie studiată arta şi designul vestimentar în şcoli specializate".
Mai mult, moda nu se bazează doar pe inspiraţie şi talent, ci şi pe cunoaştere. „În spatele unei piese vestimentare, a unui costum, stau cunoştinţe despre istoria costumului, a artei, estetică, stiluri, tendinţe, despre tot ce este vechi şi nou în modă.
Activitatea unui designer este destul de complexă şi solicită abilităţi atât de artist, cât şi de manager.
Frumuseţea meseriei de designer vestimentar constă în faptul că moda este o ramură a artei care lucrează cu omul şi pentru om.
Ce-ti trebuie pentru a deveni designer?

"In primul rand, trebuie sa realizezi daca esti un bun executant sau esti mai mult decat atat. Trebuie sa fii consecvent, atent, informat. Trebuie sa ai contact, in permanenta, cu tot ceea ce se inseamna design vestimentar la nivel international. Trebuie sa participi la targurile la care, dupa cum stim, participarile sunt finantate de Ministerul Economiei."
Universitatea Aurel Vlaicu din Arad
Universitatea de Artă și Design, Cluj-Napoca
Facultatea de Arte Vizuale și Design
Facultatea de Arte si Design - Timisoara
Universitatea Națională de Arte - Facultatea de Arte Decorative și Design
http://arte.uvt.ro/educatie/licenta/moda-design-vestimentar/

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Este vorba de croitor.Mai pe romaneste zis.Iti trebuie curs.