| Inela a întrebat:

Masca pentru cosuri cu o lingura bicarbonat de sodiu si doua de apa, de cate ori pe saptamana pot sa mi-o fac si imi afecteaza tenul daca e unul normal spre uscat? Si cei care au folosit-o, a dat rezultate? happy

1 răspuns:
| CATbleo a răspuns:

Tu ai vazut cum face bicarbonatul de sodiu in contact cu apa?
de ce ti-ai pune asa ceva pe fata, care este sensibila, vie, celulele tale sunt vii acolo...
nu stiu cine a incercat sau nu, mie una nu-mi suna bine.
Pentru cosuri am folosit o crema de la farmacie, am dat la vremea aia vreo 50 de lei pe ea, m-a tinut trei ani, era indeajuns sa pun o singura picatura si a doua zi abia se vedea ceva.
Ce iti mai recomand: cremele cu acid salicilic, cat si o hidratare corecta a fetei.
Incearca sa bei acei doi litri de apa pe zi, sa folosesti lotiune tonica, sa te demachiezi in fiecare seara corect si sa ai o alimentatie cat de cat ok.
Astea de bun simt.
Crema despre care vorbeam mai sus inca se mai gaseste, nu mai stiu cum se numeste, dar am cerut la farmacie "crema antiacneica", o sticluta alba, ca de balsam, cu portocaliu.
Foarte buna.
Nu mai pune toate prostiile pe fata.
Si apropos, bicarbonatul de sodiu in combinatie cu apa folosea bunica pentru sters chiuveta.
Daca punea si otet, explozie scria pe ea. laughing)
doamne...