| andreiutssa13342954 a întrebat:

Bună, TPU :* Ştie careva un mod de a scăpa de coşuri? Fundăă:*

Răspuns Câştigător
| cammm a răspuns:

Uite aici raspunsul CORECT

Cartof crud

Felia de cartof crud are multe întrebuinţări potrivit sfaturilor bunicii, iar una dintre cele mai utile este efectul antiacneic. Taie o felie dintr-un cartof crud alb şi lipeşte-o de zonele cele mai afectate. Dacă este lăsat să acţioneze timp de 5-10 minute, cartoful reduce şi inflamaţia provocată de coşuri.

Fulgi de ovăz

Masca de fulgi de ovăz este una dintre cele mai folosite tratamente naturale pentru coşuri. Măcină bine un pumn de fulgi de ovăz şi amestecă-l cu puţină apă. Lasă mască să acţioneze 15 minute, timp în care stai întinsă pe spate.

Gălbenuş de ou

Un gălbenuş de ou, bătut bine înainte să fie aplicat pe faţă cu o pensulă cosmetică, este un tratament eficace împotriva coşurilor. Lasă-l să se usuce şi spălă-ţi faţa după 10 minute cu apă călduţă. Repetat zilnic timp de o săptămână, acest tratament poate avea efecte excelente.

Mere cu miere

Amestecă un sfert de mâr ras cu o linguriţă cu vârf de miere pentru a obţine o mască naturală şi eficientă cu efect antiacneic. Dacă mierea este foarte groasă, poţi adăugă şi puţină apă la mască ce se ţine pe faţa timp de 20 de minute.

Bicarbonat de sodiu

Amestecat cu apă, bicarbonatul de sodiu devine o pastă ce te poate ajuta să scapi în mod natural de coşuri. Poţi opta pentru o mască facială completă, care se spălă cu apă călduţă după ce s-a uscat, sau poţi aplica amestecul doar pe coşurile cele mai mari.

Ceai de mentă

Infuzia de mentă are un efect dovedit împotriva coşurilor şi îţi împrospătează pielea, reducând inflamaţia şi petele roşii. Dacă ai pielea foarte sensibilă, testează mai întâi reacţia la ceaiul concentrat de mentă pe o zona redusă.

Oţet cu sare

Un amestec de oţet cu sare de masă fină şi cu apă poate fi o altă soluţie naturală accesibilă acasă oricând. În funcţie de sensibilitatea pielii tale, poţi dilua oţetul mai mult. Nu păstra amestecul pe faţă mai mult de 5 minute, după care spălă-ţi faţa cu apă rece.

Ghimbir

Dacă ai acces la ghimbir proaspăt, această plantă poate avea un efect antiacneic excelent. Sucul obţinut la tăierea unui rizom de ghimbir proaspăt are un efect puternic împotriva coşurilor şi calmează inflamaţia atunci când este aplicat local. După câteva zile de tratament, erupţia poate dispărea complet.

Ulei de arbore de ceai

Nu degeaba arborele de ceai este un ingredient folosit în multe produse cosmetice cu efect antiacneic. Uleiul extras din această plantă are efecte puternice atunci când este aplicat direct pe coşuri.

Castravete

Dacă ai porii dilataţi, acneea poate fi mai vizibilă şi mai neplăcută. Sucul obţinut dintr-un castravete proaspăt are un efect puternic pentru calmarea acneei pe un ten cu pori deschişi. Se ţine întins pe faţă timp de 15 minute, apoi se îndepărtează cu apă călduţă.

9 răspunsuri:
| Flyn a răspuns:

Buna.Daca te duci la dermatolog, el iti da creme si pastile si ce rezolvi? Dai o gramada de bani pe astea si nu te alegi cu nimic.Eu folosesc Apidermin(este o crema cu laptisor de matca, costa 7 lei si iti ajunge o luna cutia.te dai seara cu ea)nu am multe cosuri dar am cateva si ma enerveaza si creme aceasta e foarte buna.Nu mai da banii pe tot felul de prostii care nu sunt bune de nimic.Bafta si sa ai un ten minunat!:*

| MrAngelus a răspuns:

1. Pasta de dinti

Aplica pe cos, inainte de culcare, o cantitate mica de pasta de dinti. Daca nu dispare de tot, cu siguranta marimea lui se va diminua dramatic. Spala fata de dimineata si aplica o crema puternic hidratanta, mai ales in zona in care ai aplicat pasta de dinti, cu siguranta o sa-ti deshidrateze tenul.

2. Otet

Daca ai o urgenta cand vine vorba de cosuri poti sa folosesti linistita si otetul. Ai grija, foloseste foarte putin pentru ca s-ar putea sa te intepe si sa te irite. Daca ai un ten sensibil, dilueaza otetul cu apa (fiarta si racita in prealabil).

3. Miere

Imediat ce cosul isi face aparitia aplica putina miere. Adauga si un plasture deasupra si mergi linistita la culcare. Sansele ca el sa dispara cand te vei trezi in urmatoare zi sunt foarte mari. La fel ca si in cazul pastei de dinti, hidrateaza foarte bine a doua zi fata si zona in care se afla cosul.

4. Picaturi de ochi

Poate parea bizar, dar se pare ca este adevarat: picaturile de ochi te pot scapa de un cos "nastrusnic". Toarna cateva picaturi de Visine (sa zicem) pe cos si ai sa vezi ca roseata si umflatura va disparea in scurt timp.

5. Fulgi de ovaz

Fierbe cativa fulgi de ovaz intr-o oala cu apa, lasa terciul sa se raceasca si aplica-l pe fata la fel cum ai face si cu o masca.

Lasa masca sa actioneze in jur de 15 minute si curata fata cu apa. Roseata va disparea, iar marimea cosului va fi considerabil mai mica.

http://www.mayra.ro/......e-urgenta/

| ஐღArinaღஐ a răspuns:

Pai si eu am cosuri daca vrei un produs eu folosesc gerovital plant stop-acnee sau vichy(scuze de reclama)

| RoByTzU123 a răspuns:

Ia-ti un sapun cu sulf si da-te cu el de 3 ori pe zi si intr-o saptamana nu o sa mai ai cosuri!

| McClod a răspuns:

Eu iti recomand sa nu asculti niciun remediu de aici si eu am cosuri si am vrut sa imi iau o crema insa cea de la farmacie a zis ca oricine are cosuri nu trebuie sa faca nimic trebuie sa se duca la un dermato sa vada ce fel de ten are si doctorul ii va recomanda un tratament funda? big grin

| Ancuta59 a răspuns:

Fa-ti masti de argilawinking

| Laura2502 a răspuns:

Incearca sa iti faci diferite masti pentru ten(din fructe,legume etc).Nu pot sa garantez ca iti trec cosurile, dar cu siguranta iti simti tenul mult mai curat.Mie mi-a fost recomandata pudra de argila pentru tratamente cosmetice, de catre cosmeticiana, vazand ca imi storc cosurile foarte mult(lucru care nu este prea bine deoarece pot ramane semne). Pudra de argila este destul de cunoscuta pentru efectele care le are asupra tenului, iar cosmeticiana mi-a spus ca imi usuca cosurile.Cand realizezi masca, poti combina praful cu diferite fructe sau legume, in functie de tenul pe care il ai(gras, uscat, mixt). Costa in jur de 10-12 lei. Poti sa o cumperi de la farmacie sau chiar de la diferite magazine unde se gasesc si cosmetice. Daca iei de la farmacie, ai grija sa mentionez ca doresti pudra de argila PENTRU tratamente cosmetice...deoarece exista posibilitatea ca farmacista sa iti dea supliment alimentar.Cum spuneam...nu pot sa garantez ca iti vindeca cosurile, probabil depinde si de fiecare persoana in parte, dar nu strica sa incerci, mai ales ca iti las tenul mult mai curat. Sper sa te ajute:*

| Cristy_5268 a răspuns:

Cumpara creme pentru cosuri...de la AVON, Oriflame...sau du-te la doctor.iti poate face o recomandare!tongue

| Lorici1551 a răspuns:

Sunt mai multe moduri de a scapa de acnee.Cosurile sunt enervante si sacaitoare din totdeauna, dar asta nu inseamna ca trebuie sa zaboveasca mult pe fata ta:Ddaca cauti un remediu rapid si FOARTE ieftin care usuca cosurie atunci eu iti recomand pasta de dinti, ea e micul meu seret cand fata mea este invadata de cate un "monstrulet".
Insa daca esti dispusa sa platesti pentru frumusetea ta iti trecomand setul de la Clinique(eu il folosesc in prezent si sunt foaret multumita).Im Romania produsele sunt destul de scumpe si setul poate sa coste aprox. 200 RON, dar merita.
Setula arata asa:http://www.clinique.com/......index.tmpl
Inca un lucru esential este sa te demachiezi in fiecare seara:D
Succes!
si... fundita:o3?