| eU777 a întrebat:

tocmai am achizitionat o apa de toaleta Architect de la Oriflame, si din recenziile de pe site am inteles ca persista dar pe pielea mea chiar deloc; poate fi din cauza ph-ului? Cum anume se foloseste un asemenea parfum? Care este diferenta dintre o apa de toaleta si o apa de parfum? Cum iti dai seama ce parfum persista, pe incercate? Puteti sa-mi recomandati niste parfumuri barbatesti bune, la pret bun va rog? Crede-ti ca se merita sa cumpar de la Sephora?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pielea reactioneaza diferit la parfum, asa ca poate reduce persistenta unui parfum de proasta calitate. Din experienta mea, maxima persistenta a parfumurilor Oriflame este de doua ore (pe pielea mea toate parfumurile persista mult, parfumurile adevarate persista si dupa prima spalare.
Apa de parfum sau de toaleta se folosesc astfel: pe pielea proaspat spalata, imediat dupa iesirea de la dus, se pulverizeaza cantitati foarte mici in zonele calde si cu vascularizatie superficiala (la incheietura mainii si dupa ureche). Apoi se pulverizeaza in aer si se trece prin norul de parfum (pentru haine si par). Asta tine la parfumurile bune.
Apa de toaleta este mai putin concentrata, mirosul ei este mai slab si persistenta mai redusa.
Nu iti poti da seama incercand in magazin ce parfum persista. Solutia este sa cumperi parfumuri adevarate de la producatori cunoscuti. Sunt mai scumpe, dar dureaza mult mai mult. Mai bine ai doua parfumuri (unul de zi cu zi si altul de ocazie) pe care le folosesti 2 ani decat sa-ti cumperi cate un parfum la fiecare 3 luni.
Parfumurile bune sunt scumpe, nu exista parfum bun ieftin. Mai bine nu te dai deloc si pastrezi mirosul curat al pielii decat sa folosesti unul de proasta calitate. Un parfum barbatesc care mie imi place mult este Aqua di Gio de la Armani http://www.aoro.ro/......u-barbati/
De asemenea imi place gama Chrome de la Azzaro şi Fahrenheit de la Dior. Givenchy are si el cateva parfumuri foarte interesante pentru barbati.
Nu trebuie sa cumepri neaparat de la Sephora, fiindca nu magazinul contează, ci marca parfumului.

1 răspuns:
| express11 a răspuns:

Trebuia sa-ti iei demolator.nu-i rezista nimic.cumpara o apa la 150-200 ron asa medie, ca parfum, la 100 ml.