| coadadematura a întrebat:

Salut
Imi puteti spune de ce este diferența mare de pret intr-un produs luat de pe Notino si același produs luat de pe Sephora?
De exemplu mi-am luat un parfum Dior Sauvage(parfum NU apa de toaleta sau apa de parfum), pe Notino cel de 100 ml era 540 lei iar pe Sephora acelasi produs era 730 lei. Cele de pe notino au calitatea mai slaba sau de ce sunt in general mult mai ieftine?
Precizez ca nu era niciun fel de reducere cand am vazut prețurile.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici o diferenta daca sunt facute de acelasi producator. Pretul depinde de cate cumperi. Eu, vanzator mic, cumpar 100 de bucati. Normal ca am pret mai mare, ca n-am reducere. Lidl (exemplu) cumpara 1 milion de bucati. Normal ca are discont urias si atunci isi permite sa puna produsul cu un pret mai mic.

2 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Sephora are si magazine fizice, de asta preturile sunt mult mai mari la ei. Nu e nici o diferenta intre parfumuri, le cumpara din acelasi loc.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Fiecare firma are un anumit adaos comercial.
Daca ar fi acelasi pret peste tot la aceleasi produse la toate firmele nu ar mai fi concurenta intre firme.
Prin,, acelasi produs" ma refer la acelasi producator, acelasi sortiment, aceeasi cantitate etc.