| Sheele a întrebat:

Va rog ajutati-ma. Aveam obiceiul de a roade unghiile dar m-am oprit in momentul in care au inceput sa arate inestetic si vreau sa fac o schimbare. Vreau unghii lungi si care sa arate bine in scurt timp. Inca sunt in dubiu daca sa folosesc trucuri pentru accelerarea unghiilor sau sa le las sa creasca de la sine. Am aplicat de doua ori zeama de lamaie,am tinut mana in apa calda, am masat degetele si incerc sa imi folosesc mainile cat pot de mult. Mentionez ca am avut unghii false o zi, acelea ieftine de plastic. Ele pot stopa cresterea unghiilor dupa ce sunt date jos? Am renuntat la ele si vreau sa am unghii ingrijite si lungi. Sa le las sa creasca de la sine sau cu trucuri? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Mihailescuioana29 a răspuns:

Exista tot felul de tratamente care stimuleaza cresterea unghiilor, cel putin asa scrie pe elelaughing. Dar pentru ca nu iti garanteaza nimeni acest lucru, poti sa le lasi sa creasca ele singure, dupa care sa le ingrijesti. Poti aplica un tratament de unghii pentru exfoliere si intarire, eu folosesc tot timpul. Cel mai bun a fost de la Eveline. Multa bafta!

4 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Bună! Și eu am avut obiceiul să îmi rod unghiile timp de peste 10 ani. Îmi rodeam unghiile până în carne și mereu sângerau. Nu, nu o să îți afecteze grav unghiile tale naturale dacă ai avut unghii false timp de o zi.
Da, este foarte bine că aplici zeamă de lămâie pe unghii. Nu o să le mai poți roade din cauza gustului de lămâie. Îți recomand să amesteci zeama de lămâie cu o linguriță de ulei de măsline și să aplici pe unghii cu o pensulă curată și lași să acționeze o oră.
Îți recomand după ce au crescut jumătate de centimetru, să mergi la un salon să îți dea o formă unghiilor tale, de preferat în formă de pătrat. Unghiile rotunde par micuțe mai ales la unghiile care au fost mâncate.
Nu îți recomand să le lași să crească mai mult de un centimetru deoarece o să se îndoaie/rupă pentru că au fost mereu mâncate și sunt foarte fragile.

| Lorde92 a răspuns:

Lasati unghiile sa creasca si da-te cu oja semipermanenta.

| Causanu_Elena-Ramona_1981 a răspuns:

Da acest lucru e si din cauza unghiilor false. eu zic sa le lasi sa crasca singure, si sa le dai pas cu pas forma pe care o vrei daca nu puneti unghiile in lamaie si ulei

| BeeaBeatrice22 a răspuns:

1. Daca ai ticul de a-ti roade unghiile, cauza poate fi: anxietate, plictiseala, imperfectiune etc. Daca porti grija de unghiile tale automat vei scapa de obiceiul asta (imagineaza-ti, in timp ce-ti rozi unghiile, o mana cu unghii minuscule si care dau sa sangereze, si atunci ai sa ai intentia de a-ti scoate mainile din gura:)) )+ Si imperfectiunile vor disparea. (gen piele moarta, crapaturi, rupturi ) Iar cat despre unghiile false, nu au ce sa-ti afecteze pentru ca si eu am purtat, si daca a ramas putin de lipici aplica uleiuri (orice gen) sau da-ti unghiile cu pila (in zona cu lipiciul ramas).
2. Daca vrei sa ia unghiile lungi:
https://www.youtube.com/......tps?/watch
+ persoana care a postat videoclipul are de fapt, pe canalul ei, multime de modele pentru unghii (chiar si entru unghii mici). iti spun ca e singura persoana de pe youtube la care as apela in situatia ta :) Daca urmezi ce ti-am scris mai sus clar vei sfarsi cu unghii ingrijite si lungi, cum le am chiar eu, acum. :* Funda? :)