| hanna1984 a întrebat:

Vreau sa imi las unghiile sa creasca, pentru ca am un tic de a roade unghiile si vreau sa scap de el.
Stiti cateva trucuri sa imi creasca unghiile mai repede?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa renunti la acest obicei, unghiile contin multi microbi si poti sa faci boli infectioase, "boala mainilor murdare" / hepatita A etc. Inainte sa-ti mai bagi unghiile in gura gandeste-te si cati microbi iti bagi in gura.

Ca sa-ti creasca unghiile iti recomand sa ai o alimentatie echilibrata. Consuma cat mai multe fructe, legume, nuci, alune, peste si nu doar 2-3 tipuri de fructe/legume - cat mai diversificat.
Mie mi se rupeau si exfoliau unghiile si niciodata nu-mi cresteau si am luat multivitamine efervescente de la zdrovit si au inceput sa-mi creasca mai repede si mai tari :
https://www.e-vita.ro/......ervescente

Ca sa-ti protejezi unghiile dupa ce cresc ia-ti lacul de unghii de la farmec nr 300 - este un nude cu o tenta de roz pal foarte discret. Este cea mai rezistenta nuanta de la ei, imi rezista o saptamana daca spal zilnic vase/sterg praful etc si doua saptamani fara sa fac treburi casnice. Si in a doua situatie nu se ciobeste la varfuri, doar se vede unghia crescuta si devine putin inestetic.

Tratamentul cu vitamina b5 de la farmec ajuta unghiile sa creasca mai repede dar usuca foarte rau pielea din jur, e bun dar trebuie sa fii atenta sa nu atingi decat unghia. Nu il recomand in mod special fiind atat de dur, eu apelez la el cand n-am rabdare si vreau rezultate foarte repede.

Poti sa mai aplici si tot felul de tratamente naturale pentru unghii cum ar fi masajul cu ulei de masline/migdale/ricin putin incalzit sau usturoiul pisat. O perioada imi aplicam usturoi si stateam cate 15 minute cu el si unghiile imi cresteau mai repede si mai tari, nici nu mai aveam probleme cu exfolierea lor.

Aplica zilnic o crema hidratanta pe maini si pe unghii. Poti sa mai incerci tratamentele de la Eveline, multe persoane le lauda.

| Yasmin875 a răspuns:

Nu la toate fetele le cresc unghiile la fel.Mie îmi cresc foarte repede. Daca le tai azi în 2-3 săptămâni le am la fel sau chiar mai lungi.
Am citit undeva ca daca îți bagi mâinile în apă fierbinte(nu foarte fierbinte, la temperatura cea mai ridicată pe care o suporți) îți cresc mai repede, daca le dai cu zeama de lămâie și dacă le dai cu oja si faci multe lucruri cu ele. Daca nu îți cresc nici așa îți poți pune unghii cu gel.

| Lăurik2 a răspuns:

In fiecare seara, saau cat mai des, pui o lingura de ulei de masline si jumatate de lamaie, le incalzesti pana continutul e caldut si bagi unghiile pana se raceste. Apoi, ai putea sa pui 1 galbenus, 1 lingurita miere si putin ulei de masline si sa lasi pe unghii 15 minute. Incearca sa nu bagi unghiile in chestii care contin substante chimice, deoarece dauneaza unghiilor. Cand speli vase, ar fi de preferat sa porti manusi. Da, poate nu au efect acum, dar iti vor creste mari si dupa o sa le vezi exfoliate si se vor rupe. Nu pune presiune pe ele, nu racai cu ele, foloseste o cheie sau ceva laughing
Nu le taia cu unghiera daca le vrei mari! 1. Daca le ai mari, te va durea; 2. Pui presiune pe ele si se pot rupe. Foloseste o pila!
Exista, parca, un lac care avea o tenta de ardei iute in el si asta te facea sa nu le mai rozi. Si crede-ma, cand o sa vezi cat de greu cresc si o sa iti dai seama cata munca ai depus pentru ele, o sa te doara inima sa le mai rozi! laughing Bafta!

| hanna1984 explică (pentru Lăurik2):

Cand eram mica parintii ma dadeau cu acel lac de care vorbesti, far in prezent consta cam vreo 60-70 de lei unul, nu ca nu mi.as permite, dar nu cred ca ar trebui sa dau atat de mult pe un lac de unghii!

| AdrianaLo a răspuns:

Poti sa le bagi in apa cu gheata sau in apa cu sare

| Pocolski a răspuns:

Sa nu iti mai rozi unghiile