| Gabytza123 a întrebat:

Vreau sa imi pun lentile de contact! Dati-mi cateva detalii, de la ce varsta se poarta si cat costa cu tot cu solutiile acelea! Funda

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Gabytza123, incep prin a te sfatui sa mergi la un medic specialist pentru ati prescrie o reteta pentru lentilele de contact. NICIODATA sa nu le iei fara, deoarece in momentul in care le alegi trebuie sa stii anumiti paramentri - de acesti parametri depinde sanatatea ochilor tai si confortul pe care o sa il ai in purtarea lentilelor. Asadar medicul iti va spune ce sa iti iei si cel mai probabil vei si proba unele la el in cabinet. Dupa ce afli acesti parametri, poti merge in magazin sa le achizitionezi in fucntie de producatorul pe care il preferi (si are disponibile lentilele care ti se potrivesc) sau in functie de banii pe care vrei sa ii platesti pe ele. In magazinele onlie preturile lentilelor sunt mult mai ieftine decat in opticile medicale, asa ca ai grije de unde si ce alegi. Iti pot recomanda magazinul de unde mi le achizitionez eu, unde sincer am gasit cel mai bun pret ( sunt purtatoared e 7 ani de lentile si am incercat diverse tipuri). Asadar, aici http://www.xlentile.ro/ ai lentile pentru corectia vederii si lentile colorate cu/fara dioptrie. Vezi ca au si ceva articole despre lentile - aplicarea, scoaterea, intretinerea lor.
Pe de alta parte nu stiu de unde a scos RandomGirl preturile alea ( poate asa costau cand ea le-a cumparat sau si le-a cumparat din optici), preturile lentilelor de contact sunt intre 60-150 Ron/cutie/6 lentile - iti zic asa orientativ. Depinde de ce alegi sa porti - lentile lunare, zilnice, semestriale - sa dormi cu ele peste noapte sau nu. Solutii pentru intretinere sunt si astea destul de ieftine 20-50 ron, picaturile oftalmice 20-40 ron. Sper sa gasestid e folos informatiile!

| RandomGirl a răspuns:

Eu am purtat lentile de contact, am avut 3 perechi (asa au venit) si fiecare pereche a trebuit sa o port timp de 3 luni deci 9 luni in total. In general daca le cumperi de la un magazin specializat in asa ceva vanzatoarea/opticiana te ajuta si iti zice cum sa le porti si cat sa le porti. Eu le-am purtat la 15-16 ani, dar doamna mi-a recomandat ca pentru prima pereche sa port o pereche fara culoare(incolora) ca ochiul sa se obisnuiasca si e mai bine asa ca sa vezi daca iti place, daca nu te deranjeaza si etc. Eu le-am purtat in schimb cu ochelarii, am avut lentile cu dioptrii si sa stii ca chiar mi-a stopat cresterea dioptriilor, adevarat ca la inceput mi-a fost un chin pana sa invat sa le pun, e o senzatie destul de ciudata sa ai ceva in ochi dar te obisnuiesti, mai ales daca folosesti si picaturi.
Daca vrei lentile doar asa de forma fara dioptrii, din pacate nu prea iti pot sa informatii pentru ca nu am avut, dar cred ca nu ar fi bine sa ti le comanzi de pe net ci sa cauti in orasul tau, de obicei la oftalmologii trebuie sa existe chiar daca nu sunt expuse ei ar trebui sa aiba.
Nu regret ca am avut lentile de contact, e mult mai bine decat cu ochelari si in plus sunt destul de ieftine raportate la pretul ochelarilor, cele 3 seturi au fost 3 milioane + 700 lei o solutie in care le tii pentru curatare + 250 lei picaturi pentru ochi, fata de ochelari care pe mine ma costa de obicei vreo 5 milioane 2-3 milioane insemnand dioptriile si restul rama, dar niste ochelari poti sa ii tii ani, iar lentilele cateva luni...
Acum este decizia ta, daca vrei sa afli mai multe despre lentilele cu dioptrii intreaba-ma si daca vrei sa ai doar de forma te-as sfatui sa cauti pe alte forumuri despre asta, sigur o sa gasesti raspunsuri de la utilizatori.
Sper ca te-am ajutat intr-un fel, o zi placuta iti doresc!happy

| eAnne a răspuns:

Ti-as recomanda sa porti o pereche de lentile de ochelari care sa te "prinda bine". Lentilele de contact si ochelarii nu necesita o anumita varsta.Ar fi bine sa faci un control oftalmologic si sa vezi daca chiar trebuie sa porti lentile ca nu este chiar asa usor...

Despre lentile la link-ul de mai jos :)

http://www.garbo.ro/......ntact.html

| Gabytza123 explică (pentru eAnne):

Pai eu nu vreau sa port ochelarii, ca nu imi plac si m-am gandit la lentile!happy

| Gabytza123 explică (pentru eAnne):

Si cat costa?