| Raluca1980 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu ceva... As vrea sa-mi suvite cu hartie creponata. Cum pot sa fac? Si ce culori mi se potrivesc avand in vedere ca am parul saten inchis. Rosu, albastru, verde?

3 răspunsuri:
| biwltyad a răspuns:

Cu hartie creponata culorile nu prea se vad puternic, dara arata ok. Poti incerca din fiecare sa vezi cum iti sta mai bine. Umezesti parul, infasori in hartie creponata si astepti sa se usuce big grin Daca esti mai inbdrazneata, poti sa iti faci toate culorilewinking

| ColoredStar a răspuns:

Bună!
Și eu am tot părul șaten închis și mi-am făcut șuvițe verzi cu hârtie creponată, dar te avertizez strică firul de păr. Și un roșu merge, dar mai bine faci șuvițe naturale sau decolorezi părul ca măcar să țină ceva și să se vadă dacă tot îl strici.

Pentru ca părul roșcat sa capete frumoase reflexe arămii, folosește inguzie din frunze de nuc sau coajă de ceapă. Toacă 100 g de frunze de nuc și pune-le în 2 litri de apă fierbinte, acoperă vasul și lasă la infuzat 15 minute. Dacă vrei, poți combina frunzele de nuc cu frunze de ceapa sau, pentru un arămiu mai deschis, poti folosi doar frunze de ceapa. Clătește părul cu această infuzie si lasă-l să se usuce la temperatura camerei.

O nuanță de roșu mai puternică poți obține cu sucul a două sfecle roșii și doi morcovi. Extrage sucul legumelor, amestecă-l, aplică-l pe parul umed și lasă-l să acționeze timp de 15 minute, după care clătește părul.

Dacă vrei poți să citești și acest articol :http://www.garbo.ro/......tural.html

Te pup!

| cristycristina12 a răspuns:

Eu am părul brunet inchis și nu se prea văd culorile. Eu mi -l fac așa:iau o bucată mică de hârtie creponată de culoare închisă (nu foarte mică bucata) o bag în apă o umezesc bine și o aplic repede pe păr unde vreau să se coloreze și aștept să se usuce! Ai grijă că o să te murdărești tare, te sfătuiesc să porți mănuși. Succes!
Fundă te rog. happy