| albinuta2 a întrebat:

acum 8 luni am fost bruneta, am trecut prin decolorari, vopsiri, etc. Acum sunt o combinatie de saten si blond mai mult. insa am unele *pete* sa zic asa negre din vopsirea de acum 8 luni cu brunetul. Mi-am cumparat oxidant sa scap de aceste pete pentru ca din vopsea nu ies absolut deloc. Insa am cautat la mai multe magazine si pudra ce se combina cu oxidantul si nu am gasit. Cu ce as putea combina oxidantul (de 9 %)? Am inteles ca pot cu vopsea insa nu as vrea sa o stric deoarece vreau sa ma vopsesc peste 1 saptamana si nu vreau sa o deschid de acum. Pot amesteca oxidantul si cu sampon sau cu ce altceva? Daca merge doar cu vopsea in ce cantitate, oxidantul are 60 ml, cat trebuie sa il las, si asa mai departe. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| fantomita21 a răspuns:

Salut,
Este recomandat sa nu incercati sa amestecati oxidantul cu altceva in afara de vopsea sau baza speciala pentru decolorare, deoarece acestea sunt produse care au fost testate si sunt sigure pentru a fi combinate. Amestecarea cu alte produse, cum ar fi samponul, poate duce la rezultate neprevazute si neregulate, precum si la iritarea pielii.
In ceea ce priveste cantitatea de oxidant, este important sa urmati intotdeauna instructiunile de pe eticheta si sa respectati procentajul de oxidant recomandat de producator, de obicei intre 6% si 12%. De exemplu, daca oxidantul dumneavoastra are un procentaj de 9%, atunci ar trebui sa respectati aceasta concentratie in momentul in care il amestecati cu vopsea sau cu baza speciala pentru decolorare.
De asemenea, timpul de expunere al oxidantului poate varia in functie de producator, de tipul de par si de rezultatul dorit. De obicei, este recomandat sa se aplice oxidantul pentru un interval de timp cuprins intre 15 si 45 de minute, insa este important sa verificati eticheta pentru instructiunile exacte.
In concluzie, este important sa folositi doar produse profesionale destinate decolorarii si sa respectati intotdeauna instructiunile si procentajul recomandat pentru a evita problemele cu parul dumneavoastra.
O zi frumoasa va doresc.