| AnneOkay a întrebat:

Hey.
Ma vopsesc bruneta de aproape un an, o data la 3 luni. ( 5-6 vopsiri). Ultima data m-am vopsit in luna mai. Am decis sa nu il mai vopsesc pentru ca vreau sa ma fac blonda. Stiu, este o trecere foarte mare.
In urma cu o saptamana, mi-am luat inima in dinti. Am decis sa iau 2 cutii de la Garnier in nuanta 7.0 (blond opal delicat ) in speranta ca imi va deschide nuanta de brunet cu cel putin 2 tonuri.
Nici gand! A prins doar la radacini. Bineinteles ca mintea mea nu s-a oprit aici. M-am decis sa imi cumpar un oxidant (12%) si o pudra decoloranta de la Kallos. Am cateva suvite facute cu aceste produse si pot spune ca le-a deschis putin.
Ei, ca sa economisesc si eu putin timp m-am gandit la ceva.
Sa imi iau un oxidant, o pudra si 2 cutii de Garnier 7.0 si sa le amestec.
Intrebare-intrebatoare : decolorantul va avea acelasi efect? imi va deschide nuanta sau aplic degeaba?
Multumesc. happy

3 răspunsuri:
| GuUumitza a răspuns:

Eu cred ca va avea efect dar ai grija! Imi spunea o coafeza ca a venit o tipa bruneta la ea si voia sa treaca direct la blond si a facut 2-3 decolorari foarte aproape una de cealalta si a ramas cu parul in manalaughing Sper ca tu o sa faci trecerea treptata.

| Fiorella18 a răspuns:

NU incerca asta acasa! Daca vrei sa iti decolorezi parul fara sa il distrugi mergi la un salon profesionist, in nici un caz nu incerca singura. Inati iti vor face un decapaj, apoi te vor vopsi in nuanta dorita. Oricum, s-ar putea sa nu iti iasa nuanta perfecta, dar va fi mai bine decat orice ai face tu singura. In plus, vopselele de pe piata distrug parul mai tare decat cele de la salon. Poate te gandesti ca costa mai mult, dar cand vine vorba de parul tau, eu zic ca se merita, decat sa ti-l distrugi singura.

| Intebarisiraspunsuri a răspuns:

Decoloratul ajuta, iti va deschide parul, depinde cat decolorat pui....fii atent sa nu pui prea mult si sa te faci alba, succes!