| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor:*... sper ca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat..de mai bine de un an am facut alergie la vopseaua de sprancene si de atunci am renuntat sa o mai folosesc.acum mi s-a pus pata sa ma vopsesc blonda(mentionez ca nu mi-am mai vopsit parul pana acum, ar fi prima data)...alergia la vopseaua de sprancene se manifeta prin inrosirea zonei unde a fost aplicata vopseaua si mancarimi care tineau cam 2 zile..intrebarea este daca exista posibilitatea sa fac alergie si la vopseaua de par? si daca da, exista ceva pastile sau alimente pe care as putea sa le iau inainte sa ma vopsesc pentru a ameliora efectele alergiei?happy

Răspuns Câştigător
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Atunci cand decizi sa te vopsesti, trebuie sa efectuezi testul de toleranta la vopsea.Chiar daca o faci la salon sau acasa.Amesteci putin din cantitatea de vopsea cu putin oxidant si o aplici in spatele urechii.Se lasa minim 24 de ore. Daca zona nu se inroseste si nu apar mancarimi, te poti vopsi linistita.Este important sa efectuezi testul, mai ales daca te vopsesti prima data.Chiar si in viitor, indiferent daca te-ai mai vopsit cu aceeasi vopsea, aceeasi marca, culoare etc, sa stii ca alergiile se pot dezvolta in timp.Sunt multe femei care au facut alergie la vopsea dupa ani de zile in care se vopseau cu aceeasi vopsea,fara probleme.Fa testul si afla daca te poti vopsi, cu vopseaua de par nu te joci. Daca vezi ca apar efecte adverse nu te vopsi, chiar daca iti doresti mult sa fii blonda(stiu cum e, si eu sunt blonda, plus ca la vopseaua blonda trebuie sa folosesti oxidantul de 12% care oricum e destul de agresiv). Succes!:*

5 răspunsuri:
| Tinna666 a răspuns:

Da,dar problema este ca si la vopseaua de sprancene reactia alergica nu era pe loc, a doua zi sau daca ma vopseam dimineata, abia seara incepea sa se inroseasca zona..si cum vreau sa ma fac blonda, automat trebuie decolorat parul inainte de vopsire..ma gandeam ca poate exista ceva medicamente care trateaza alergia si pe care sa le pot lua cand ma vopsesc..sau citisem ca daca condumi telina in fiecare zi timp de o luna poate vindeca alergia...imi este teama sa ma fac si a 2a zi sa ma trezesc cu mancarimi, roseata pe tot capul sau mai grav cum am vazut unele poze pe net, cu toata fata umflata

| Tinna666 a răspuns:

Multumesc din suflet pentru sfaturi..am sa fac testul si sper ca totul sa fie bine:*

| dandana2015 a răspuns:

Efectele nu le poti indeparta daca esti alergica la vopseaua de par. Cel mult poti incerca sa pui un pic de vopsea pe ceafa( in sparele capului) ca sa vezi ce reactie vei avea la ea. Lasa cel putin 20 de minute si vezi ce se intampla.

| Mirela4567 a răspuns:

Sincer.nu cred ca exista aceasta posibilitate. Vopseste-te fara griji. Numai asa vei stii daca esti alergica si la cea de par. In caz ca esti alergica si la cea de par, iti recomand sa citesti acest site : http://www.divahair.ro/......preventie. Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| MariaMari12 a răspuns:

Bună, alergia e posibil sa o fai de la henna
Eu ma vopsea neagra făceam alergie de ceva ani sunt blonda și nu mai fac dar în schimb fac la vopsea de gene... De exemplu acum trec prin asa ceva, cred ca cea mai urata alergie cu asta a m învățat minte în viata mea nu ma mai vopsesc