| KINGPDA a întrebat:

Cum se poate trata sau ameliora alergia la caini?
Alergia se manifesta prin rosirea pieli, iar analizele au aratat ca este alergic dar nu au specificat la ce, deoarece nu exista ca la oameni test.
Deci ce sa fac sa pot trata catelul de alergie?
rog sfatur, sugestii, medicamentatie!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Veterinarul ce ti-a spus?
Daca nu ti-a putut spune nimic,incearca intai cu mancarurile,da-i cate putin din fiecare si asteapta cate trei ore,poate are vreo reactie,atunci vei stii ce nu-i face bine.
Desi,poate fi alergic la polen sau la factori externi,imposibil de detectat...
Alergiile sunt dezechilibre ale sistemului imunitar,ar trebui sa-i intaresti sistemul imunitar,vitamina C,echinaceea,in doze potrivite pentru kilogramele catelusului,aerosoli,tratament la salina...cel putin asta fac oamenii.
Ma ingrijoreaza ca i se inroseste pielea,inseamna ca situatia e serioasa, sincer, ti-am spus tot ce stiam.
Macar de s-ar imbunatati situatia, alergia nu se vindeca, doar se amelioreaza...

| KINGPDA explică (pentru greece12):

Ei am fost cu el la cei mai tari veterinari din CJ. si mi-au dat tratament, nu a avut efecte, mi-a dat mancare scumpa pe dieta speciala, tot nu a avut efect, am medic in familie ce a vorbit cu un alt medic de oameni dermatolog, a zis ca dupa sarbatori sa ii i-a biopsie si sa vada ca poate fi o boala de piele mai ales ca dupa rosire indelungata ii apare hiperpigmentatia, eu zic ca poate ar trebui si un set complet de analize adica : proteine, lipide, vsh ige etc.

Sunt om de stiinta de meserie ing de mediu adica un fel de chimist si cunosc si eu multe dar mi ciuda ca eu trebuie sa analizez si sa dau sfaturi medicilor, desi ei ar trebui sa faca tot avand in vedere ca ii platesc. Multumesc

| greece12 a răspuns (pentru KINGPDA):

Ce sa spun,sincer ma necajesc ca nu stiu mai multe,am si caini si-i iubesc ca pe ochii din cap,am si o fetita cu alergie,de-asta stiu cate ceva, altfel, ca si tine, inginer sunt si eu...
Macar de s-ar rezolva, discuta si cu un alergolog...mi-e mila de bietul animaluts!

7 răspunsuri:
| M1Man a răspuns:

Eu iti pot da un sfatbig grinu-te la medicul de familie.El trebuie sa stie exact ce-ti trebuie.Bafta!

| KINGPDA explică:

Da-mi detalii grece cum s-a manifestat boala? si cum ai tratat-o la catea?

| greece12 a răspuns (pentru KINGPDA):

Sau n-am fost eu clara sau ai inteles tu gresit,fiica mea are alergie, asa s-a potrivit sa stiu cate ceva despre alergii, nu cainii.
Cainii sunt sanatosi, slava domnului, doi lupi germani care mai au de invatat doar sa faca cafea, ca-n rest cred ca le stiu pe toate!happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru greece12):

Iar te lauzi cu cainii tai?

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lauda-te si tu, sa vedem daca-ti comentez!laughing
Unde-mi umbli ratacit?