| Thhe a întrebat:

Vreau o parere daca se poate! Am 13 ani si as vrea sa slabesc! Am doar aripioare si nu stiu ce sa fac ca sa scap de ele! Tin o dieta, nu mai mananc dupa ora 18:00 sau chiar mai devreme si nu mananc dulciuri deloc, ma plimb aprox. 30 min. pe zi.Credeti ca o sa slabesc daca tin aceasta dieta? Si ce exercitii pot face pentru a scapa de aripioare? Multumesc:* Cel mai bun raspuns primeste fundita! happy

Răspuns Câştigător
| Artemisia a răspuns:

Buna.
Tot ce faci este foarte bine ( dieta, exercitii, nu mananci dupa ora 18 etc etc).
Nu cred ca mai ai ce sa faci thinking
Trebuie sa continui asa pana va da rezultate.Nu se pot intampla miracole dintr-o data, trebuie sa treaca timpul.
Tu trebuie doar sa ai rabdarewinking
Nu exista exercitii fara rezultat!

4 răspunsuri:
| Chlo a răspuns:

Buna. Eu am aceiasi problema si m-am dus la un nutritionist si mi-a recomandat niste diete. Eu m-am plans in legatura cu aripioarele si mi-a spus ca a mai avut cliente cu aceeasi problema iar vinovatul este blugul cu talie joasa. Mi'a explicat ca generatia noastra poarta doar blugi cu talia joasa, iar noi suntem in crestere, iar muschii neavand loc unde sa se dezolve, se fac aripioare, daca m'ai inteles. Eu timp de 4 luni am purtat blugi cu talia utin mia inalta si am scapat de aripioare plus ca, cand te apleci nu ti se vede fundul. Sper ca te'am ajutat ^^

| cevacumva a răspuns:

Nu mai manaci paine deloc cam o saptamana eu asa am facut si acum am in talie 61,,, iar pentru aripioare cateva abdomene laterale, adica pe o parte si pe alta

| razvan1305 a răspuns:

Dupa parerea mea treaba cu nemancatul dupa ora 18 e o adevarat tampenie. 3 mese sunt pe zi principale care trebuie respectate! Masa de dimineata trebuie sa fie ceva bogat in vitamine gen fructe sau o cana cu lapte, in nici un caz dulciuri sau alte smecherii. Dupa-amiaza e masa cea mai importanta din zi trebuie sa fie neaparat o masa bogata, chiar carne, dar este foarte important sa mananci un fruct dupa fiecare masa deoarece ajuta la digerarea alimentelor. Ce se intampla dupa ora 6? Alimentele sunt digerate mai greu, deoarece nu se mai secreta acea subtanta care digera alimentele. ( nu are rost sa intram in detalii ) dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai mananci nimic dupa ora 6. Seara trebuie sa mananci dar trebuie sa mananci ceva usor cum ar fi o salata de fructe, usor digerabila si bogata in vitamine deoarece pana dimineata ea va fi digerata in totalitate fiind ceva usor.
INFOMETAREA nu slabeste, omoara. EU personal nu pot sa cred ca un nutritionist ar spune ca trebuie sa mananci 2 mese pe zi. Eu care am destule cunostinte in domeniu recomand tuturor si este vital sa fie 3 mese pe zi, dar fiecare cu masura ei. Sportul este foarte bun, chiar si plimbatul. Ce se intampla, cand mergi 30 de minute nu e la fel ca atunci cand alergi 30 de minute, Alergand transpiri mai mult, deci slabesti mai mult. NU te astepta ca dupa 2 zile in care alergi o ora pe zi sa slabesti 2 kg, dar totul se face treptat. Prietena mea tot asa facea, nu mai manca nimic dupa ora 6 si se ducea la alergat ca atunci cand ajungea acasa sa pice din picioare. Dupa ce faci efort e necesar sa te hidratezi bine, deci sa bei multa apa, dar si sa mananci ceva sanator precum un mar. Eu personal mananc cam 6 mere pe zi laughing Nu doar alergatul te ajuta, chiar si mersul pe bicicleta, in general sportul. Daca urci de 10 ori pe zi pana la etaju 4 si cobori si urci si tot asa de 10 ori te ajuta si asta daca nu ai un loc special unde sa alergi, pentru ca e sport. Sportul nu inseamna neaparat fotbal, basket, tenis sau alt ceva. Inseamna sa iti pui muschii la treaba, alergand sau ori ce alt ceva. Eu iti recomand sa nu sari peste mese deoarece sunt importante, simtete bine in corpul tau deoarece e ff important si nu exagera. Daca nu mai mananci dupa ora 6 creierul are nevoie de o gramada de lucruri care sunt gasite in fructe legume si trebuie sa fii hidratata, astfel o sa te simti ca in desertul sahara fara apa si nu e exclus sa pici din picioare nemaiavnd forta sa faci alt ceva.

| KyssOana a răspuns:

Stii cum am facut eu happy fara sa vreau am slabit cam intr o saptamanahappy am mancat o data in zi sau de doua ori dar mai putin, nu multe dulciuri si 2 3 ture cu bicicleta in fiecare zi pana la magazinwinking (magazinul era 2 case mai incolo ) rolling on the floor dar am slabit mult. chiar daca nu vroiam.de la 42 de kg la 37:O. trebuie sa le pun la loc ...hmm happy