| Izzibizzi a întrebat:

Am 1,75 m si 65 de kilograme, nu arat rau dar am soldurile late si am burtica (de care vreau sa scap). De astazi am inceput sa nu mai mananc dulciuri si nici dupa ora 6 si sa fac 50 de genoflectiuni si 60 de abdomene zilnic. Intrebarea mea este daca ma ajuta aceste exercitii sa slabesc?(vreau sa dau jos pana la vara, si ca tot vine primavara probabil voi inchiria biciclete sa ma plimb si cu bicicleta )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Cu siguranta or sa te ajute daca te tii de ele. Nu neglija nici alimentatia, nu e de ajuns sa lasi decat dulciurile.

| george5mh a răspuns:

Pentru mine exercitiile de crestere a masei musculare nu prea au ajutat (cu toate ca sunt baiat). Iti sugerez cardio daca vrei sa slabesti. Si eu am soldurile foarte late si medicul spuna ca "trebuie sa cresti si corpul se va proportiona de la sine". Nu stiu daca se aplica si la tine, dar uite un antrenament de 20 de minute care sigur te ajuta: http://www.youtube.com/watch?v=Kuy4x_viY4M
Cea mai grea parte e cu zaharul, e peste tot si ma enerveaza la culme, dar asta e... Tot ce pot spune in continuare este succes!

| Azµre a răspuns:

Da, orice sport ajută la slăbire, dar încearcă să le faci lent o să observi că depui un efort mai mare!

| MaskOfSanity a răspuns:

Nu. Bicicleta merge, dar exerciţiile nu te ajută prea mult. Dacă nu alergi măcar 30 de minute pe zi, nu faci nicio treabă. Şi, mai uşor şi cu celelalte alimente, nu numai cu dulciurile. Renunţă la prăjeli, grăsimi şi pâine.

| SucDeGuava a răspuns:

Continua sa faci exercitii fizice si sa diminuezi zaharuri. Dar, ai grija sa faci sport cu minimum 4 ore inainte de culcare, ca de nu, vei avea un somn agitat. Succes!

| WhatDăFack a răspuns:

Te ajută, dar fă mai multe.happy

| noneeeee a răspuns:

Daca le faci zilnic cel mai probabil vei slabi dar lent, intr-un 1 cred ca vei da vreo 10 kg

| vladutzick a răspuns:

Buna nu prea. Daca vrei sa slabesti fa ce iti zic eu acum:
1) Dimineata mananci un ou fiert sau o felie de paine cu sunca.
2) La amiaza mananci o salata sau o conserva de ton.
3) De la ora 4 nu mai manca nimic.
4) Bea cel putin 0 cana de apa dupa ce trece 1 ora dupa ce ai mancat.
5) Fa miscare cel putin 30 de minute pe zi (adica alearga pe afara, mergi cu bicicleta...)
Crede-ma e cam greu la inceput, dar incet, incet v-a da roade si vei arata ca un fotomodel. BAFTA!

| Raduuuuu a răspuns:

Cel mai bine mergi la nutritionist si ajungi fotomodel intr-o luna! happy