| warmheart10 a întrebat:

vreau sa-mi dati niste retete pentru masti naturale facute acasa pentru par si ten gras.Multumesc mult

Răspuns Câştigător
| Siracuzia a răspuns:

Buna!

Masca de par nutritiva pentru orice tip de par

Ingrediente de care aveti nevoie: 1 galbenus de ou, 2 fiole de ulei de ricin, 1 lingurita de Vitamina A. Amesteca bine toate ingredientele dupa care aplica solutia rezultata pe intreaga suprafata parului. Las-o sa isi faca efectul pentru 2 ore dupa care spala parul cu un sampon usor. Aceasta masca este recomandata mai ales in cazurile in care parul cade in mod excesiv.

Masca de par pentru matreata

Ingrediente de care aveti nevoie: 1 cana de clei si 3 lingurite de otet de merge. Amestecati ingredientele cu atentie pana obtineti o textura adecvata. Spalati mai intai parul cu sampon dupa care aplicati masca pe intreaga sa suprafata. Lasati amestecul pe par timp de 15 minute dupa care spalati cu apa calda si apoi apa rece.

Masca cu miere pentru parul deteriorat

Amestecati 2 lingurite de miere cu ulei de ricin, 1 galbenus de ou, 1 lingurita de rom si o fiola de Vitamina A sau D. Dupa ce obtineti o textura cremoasa, aplicati masca pe intreaga suprafata a parului, incepand de la radacini. Acoperiti apoi capul cu o masca de plastic si lasati vreme de 2 ore inainte de a spala.

Masca pentru parul gras

Ingrediente de care aveti nevoie: 5 lingurite de iaurt, 1 lingurita praf de copt si 1 lingurita de suc proaspat de lamaie. Amestecati toate ingredientele dupa care aplicati solutia pe intreaga suprafata a parului concetrandu-va cu precadere asupra radacinilor. Lasati-o sa-si faca efectul timp de 40 de minute dupa care spalati doar cu apa. Repetati procedeul saptamanal.

Masca pe baza de rosie

Stoarce o rosie si amesteca zeama cu o lingurita de argila cosmetica. Aplica masca pe fata si las-o sa actioneze timp de 20 de minute.

De asemenea, in locul lotiunii tonice, iti poti curata pielea zilnic cu o discheta demachianta imbibata intr-un amestec de suc de rosii si lamaie. Nu uita sa clatesti pielea cu apa la 10 minute dupa aceasta curatare.

Masca pe baza de albus de ou

Separa un albus de ou si bate-l bine timp de doua minute, dupa care aplica-l pe piele si lasa-l cel putin 15 minute. Dupa ce a trecut timpul, clateste cu apa calda. Aceasta masca iti va usca pielea foarte tare, iar in plus, are un continut ridicat de colagen, care regenereaza pielea.

2 răspunsuri:
| LittttleMonster a răspuns:

Masti pentru tenul gras:

Tenul gras si acneea sunt unele din cele mai mari probleme ale femeilor din ziua de azi. Dificultatile legate de acest tip de ten sunt faptul ca suprafata pielii este foarte uleioasa, atragand particule de praf si mizerie din mediul inconjurator, acestea ducand la aparitia punctelor negre, albe si a cosurilor. Pentru acest tip de ten, rolul mastilor este de a curata in profunzime si regla excesul de sebum, si de aceea trebuie sa fie cat mai astringente. Ingredientele cele mai indicate sunt: merele, rosiile, taratele, drojdia, lamaile galbene sau verzi, albusul de ou, faina de ovaz, castravetii, mierea, grepfruit-ul sau portocalele, argila, iaurtul si patrunjelul.

Lamaia este unul dintre cei mai buni astringenti.