| miauu a întrebat:

Ce masti de fata sau pentru par stiti?(ma refer la cele naturale, facute acasa de voi)

9 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Uite cateva masti pe care poti sa le folosesti cu increderewinking
Pt fata : miere+lapte
zeama de lamaie+miere
ulei de masline+zeama de lamaie
iaurt+malai
Pt par : ulei de masline
ou+miere
miere+zeama de lamaiewinking
Dupa ce aplici mastile nu uita sa te clatesti bine pe fatawinking

| cretzufinish a răspuns:

Pentru fata iti poti prepara cam din orice ce ai in casa de exemplu te poti da cu zat de la cafea (curata fata, are rol abraziv, previne ingrasarea),
poti amesteca o banana cu niste miere de albine si te poti da pe locurile uscate,
2 linguri de tarata cu una de apa si una de suc de lamaie,
lapte batut cu zeama de lamaie,
iti mai poti aplica rosie bine coapta, castraveti pisati bine etc... Ai grija ca fata sa fie curata si hidratata inainte, prinde-ti parul, lasa 5-10 min sa actioneze masca si apoi clateste-te cu apa caldutza.
Pt par poti incerca clatirea cu otet (confera stralucire, previne matreata), il poti da cu bere pentru catifelare si ar mai fi mastile pe baza de ou.

| miauu explică:

Multumesc.
O alta alternativa naturista pentru tenul normal este prepararea unei masti dintr-un galbenus de ou, 10/15 picatri de mandarina sau portocala si 10 grame de drojdie, masca se lasa sa actioneze 20 de minute dupa care se inlatura.

Acnee - 2 lingurite de drojdie de bere, 2 linguri de ulei de masline si 2 linguri de miere lichida. Amestecul se omogenizeaza si apoi se intinde pe ten, unde se lasa vreme de 30 de minute, dupa care se spala cu apa calduta.

| AnaisC a răspuns:

Pt fata :
Rade un mar, amesteca-l cu 2 linguri de smantana
Miere de albine pura
Un ou cu un pahar de lapte gras

| viki a răspuns:

Pentru fata stiam ca se amesteca 1 ou si putin malai, aplici pe fata si clatesti.happy

| viki a răspuns:

Iar pentru par poti sa folosesti ulei de masline aplicandu-l inainte cu o ora inainte sa te speli pe cap.happy

| jelly a răspuns:

Drojdie de bere cu miere si eventual daca ai pui si suc de catina(pentru fata). Pentru par ulei de ricin, ulei de masline, oua, miere...etc...etc

| zburatoarea a răspuns:

In primul rand e important de stiut ce fel de ten ai ca sa stii ce masti sa aplici pe fata. Lamaia merge la ten gras nu si la uscat, etc. O masca pe care sigur o poti folosii indiferent de tipul de ten este cea facuta din argila cosmetica amestecata cu Sole (solutie facuta din sare de Himalaya). O lasi pe fata 20-30 minute si o speli apoi cu apa calduta. Curata tenul in profunzime, trateaza acnee, comedoane, hidrateaza, regleaza pH-ul pielii si lasa in urma un ten luminos de invidiat. Pentru par iti recomand mastile de la Life-Care pe care le-am incercat cu succes. Dupa masca de fata cu argila si Sole ideal ar fi sa pui o crema cu microorganisme eficiente, care-ti va face cel mai perfect ten din lume. In afara de ce-am spus mai sus sa nu pui pe piele nimic din ce n-ai putea manca. Ca sa-ti spun insa ce fructe sau legume se potrivesc trebuie sa stiu ce tip de ten ai. In plus, pentru un ten perfect, conteaza si ce bagi in stomac.

| andreea_6470 a răspuns:

Pentru fata: iti dai ca miere pe toata fata lasi 20 de minute si dupa aceea te clatesti ca apa caduta adica nici rece dar nici calda rau