| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi fac niste suvite cu albastru de metil.Am parul saten, nu cred ca o sa se vada prea bine dar tot vreau sa incerc.Cum sa-mi fac suvitele cu albastru de metil? Dau funda, multumesc!

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu-ți recomand să ți le faci cu albastru de metil. Mai bine mergi la salon să te vopseasă cineva care chiar se pricepe.

| brioșicaviolet23 a răspuns:

Dacă șatenul e foarte inchis, nu prea o să se vadă nimic, doar la lumina soarelui.Totuși uite cum imi fac eu șuvițele. Această metodă o folosesc și la albastru și la roz, dar și la violet. Trebuie să iei un castron sau un alt recipient in care vei amesteca mai târziu.Ia un balsam de păr și toarnă puțin in acel recipient, in funcție de cât de mult din păr vrei să-ți colorezi.ATENȚIE:BALSAM nu șampon pentru că șamponul are rolul de a curăța, deci practic iți va curăța părul de culoare.Acum peste balsam toarnă puțin albastru și amestecă cu o pensulă de vopsit. Dacă culoarea care iese ți se pare prea deschisă mai adaugă albastru și amestecă din nou. După ce ai terminat de preparat amestecul, pune-ți un prosop pe umeri să nu te murdărești și ia-ți o pereche de mânuși(crede-mă, iți va fi mult mai ușor).Ia pensula de vopsit, inmoai-o in amestec și aplică pe păr (pe ambele părți). După ce ai aplicat pe păr, stai așa cu părul cam 10-15 minute, după care vei clăti cu apă (doar cu APĂ). Intradevăr, vei vedea că dispare puțin din albastru, sau poate ți se va părea chiar mai mult, dacă culoare părului e inchisă, dar majoritatea va rămâne in părul.Eu am incercat și chiar merge.Culoarea se va lua după 2-3 spălări. Sper că ți-am fost de ajutor

| brioșicaviolet23 a răspuns:

Am o metodă pe care o folosesc de foarte mult timp când mă vopsesc cu violet și albastru și chiar nu se ia culoarea.Trebuie să iei un castron sau un alt recipient in care vei amesteca mai târziu.Ia un balsam de păr și toarnă puțin in acel recipient, in funcție de cât de mult din păr vrei să-ți colorezi.ATENȚIE:BALSAM nu șampon pentru că șamponul are rolul de a curăța, deci practic iți va curăța părul de culoare.Acum peste balsam toarnă puțin albastru și amestecă cu o pensulă de vopsit. Dacă culoarea care iese ți se pare prea deschisă mai adaugă albastru și amestecă din nou. După ce ai terminat de preparat amestecul, pune-ți un prosop pe umeri să nu te murdărești și ia-ți o pereche de mânuși(crede-mă, iți va fi mult mai ușor).Ia pensula de vopsit, inmoai-o in amestec și aplică pe păr (pe ambele părți). După ce ai aplicat pe paăr, stai așa cu părul cam 10-15 minute, după care vei clăti cu apă (doar cu APĂ). Intradevăr, vei vedea că dispare puțin din albastru, dar majoritatea va rămâne in părul tău.Eu am incercat și chiar merge.Culoarea se va lua după 2-3 spălări. Sper că ți-am fost de ajutor