| Simonaaaaaaaa a întrebat:

Buna,
Vreau sa slabesc intre 5 kg si 8 kg intr-o luna.Ce diete a-ti incercat si au fost eficiente?
Multumesc

14 răspunsuri:
| vinusipaharu a răspuns:

Renunti la orice masa dupa ora 19, doar un fruct. Renunti la carnea de oaie, porc, vita, doar peste si pui. Dormi intre 22 si 8, faci sport minim 4 ore pe zi, chiar 10 ore daca rezisti: inot, alergare, ciclism. Bei apa multa si ceai verde, fara carbogazoase. 5kg le poti da si in 2 saptamani cu mult sport, iti tin pumnii!

| Simonaaaaaaaa explică (pentru vinusipaharu):

M-ai facut curioasa in legatura cu intervalul de somn, imi poti explica cu ce ar influenta asta slabitul, sau e doar un sfat pentru a economisi din zi pentru mai mult timp de sport?

| vinusipaharu a răspuns:

Simona, acela este intervalul ideal pentru somn, organismul se reface cel mai bine, totodata cum ai mentionat tu vei avea un randament sporit a doua zi, dar lipsa somnului ingrasa si mai ales favorizeaza depunerea grasimii pe abdomen. De asemenea are rol in crestere, daca ai sub 25 de ani si rol plastic de refacere a celulelor ca si micul dejun.

| untu a răspuns:

Incearca cu un tratament de slabit,,HERBALIFE",dimineata bei doar milkshave,,HERBALIFE" special preparat,la amiaza si seara poti sa mananci ce vrei dar nu mult,fara calorii,fara prajeli, fara grasime, fara dulciuri! Poti sa mananci prajitura,, HERBALIFE"(baton de ciocolata cu fructe de padure), dar trebuie sa faci asta in fiecare zi si mai iei si ceva pastile timp de o luna! Vezi la www.herbalife.ro sau la telefonul 0746258515 si vorbesti cu doamna Alexandrina pentru consultatii si intr-o luna veti slabi cam 4-5 kg! Mult succes!

| KaterinaРомановский a răspuns:

Eu am slăbit 4 kg într-o săptămână cu efort minim: 8 ore de somn (obligatoriu, nici mai mult, nici mai puțin), fără a sări peste micul dejun (unde poți mânca aproximativ orice, dar în cantitate mică), după-masa supă de varză și nimic altceva și cel târziu la 6 ultima masă (aici iar am mâncat orice am dorit) + 5 zile pe săptămână de cardio (între 10-30 min/zi). Uneori când nu aveam chef de nimic alergam pe loc și făceam abdomene.
Baftă!

| Seby1994 a răspuns:

Fara sucuri(doar de-alea naturale), ceaiuri, fara prajeli, fara paine si fara infometare. legume la maximum. bafta

| Simonaaaaaaaa explică (pentru Seby1994):

Cum a functionat la tine metoda asta? eu am incercat si s-a dovedit ca am metabolism lent

| Seby1994 a răspuns (pentru Simonaaaaaaaa):

Nu depinde in special de metabolism. ai incercat ceva fitness?

| Simonaaaaaaaa explică (pentru Seby1994):

DA, aici m-ai prins, dar in aceasta perioada am examene de sesiune si sigur nu poate intra nimic in discutie, poate o data la 3 zile

| AdeutssaAde a răspuns:

Respecti principalele mese ale zilei, alergi dimineata si seara vreo 20-30 de minute, eventual si niste abdomene seara, diete? Hmm. thinking cu cat ai principiul asta de a tine diete in creier, cu atat iti vine mai tare pofta de mancare. Mananca multe legume, fructe si consoleaza-te cu ideea ca pentru a slabi nu inseamna numai a tine o asazisa dieta.Mananca ce iti place, dar incearca sa renunti la fastfood-uri si dukciuri, eventual ciocolata amara si nimic mai mult. Daca resprecti cu atentia ceea ce ti-am scris eu aici, in mai putin de o luna vei observa diferenta.Mult succes! Funda? puppy dog eyes

| mihaelaic a răspuns:

Dacă doreşti să slăbeşti atât de mult, atunci doar prin reducerea de alimente nu cred că vei reuşi. Pe lângă asta, ai nevoie de o dietă sănătoasă, nu neapărat de o dietă care să te ajute să slăbeşti, dar să te îmbolnăveşti. Uite, am să încerc să te fac să înţelegi cum funcţionează o mică parte a organismului tău: dacă eşti plinuţă atunci în acele straturi de grăsime sunt acumulate foarte multe toxine. Atunci când mănânci alimente grele la stomac, cum sunt carnea (de orice tip) sau produsele lactate, precum şi produsele procesate sau făinoasele, atunci organismul tău foloseşte foarte multă energie pentru a le digera. Astfel că în urma mâncării, organismul tău nu are suficient de multă energie, pentru că mâncarea nu este tocmai sănătoasă. Soluţia cea mai bună şi cea mai sănătoasă este să mănânci foarte multe (eu aş propune să mănânci NUMAI) fructe şi legume, în special fructe! De ce? Deoarece ele se digeră foarte repede şi consumă foarte puţină energie la digerare, astfel că organismul tău va avea ENERGIE! Poate te gândeşti că această energie va fi folosită pentru toate activităţile zilnice şi astfel nu vei scăpa de surplusul de grăsime, dar organismul nu gândeşte deloc aşa. Atunci când află că are mai multă energie, se apucă să "facă curat în casă". Aşa că începe să elimine din toxine, iar foarte multe toxine sunt acumulate chiar în aceste ţesuturi de care ai fi bucuroasă să scapi. Şi odată cu toxinele, dispar tot, organismul îşi reglează funcţiile şi rezultatul? Rezultatul principal este sănătatea! Rezultatul secundar este faptul că vei slăbi repede! Există însă şi dezavantaje: această dietă bazată 80 la sută pe fructe şi legume (sugerez doar fructe eu, personal) este de fapt o dietă de detoxifiere, de purificare a organismului, astfel că ai putea să ai anumite stări neplăcute în organism datorită faptului că toxinele sunt eliminate trecând mai întâi în sânge, iar sângele tău va fi murdar o perioadă de timp, şi astfel vei avea anumite oscilaţii de energie, dureri de cap şi alte simptome pe care ţi le pot enumera doar dacă eşti interesată să faci acest lucru. Dar gândeşte-te! Cea mai importantă este sănătatea, nu încerca diete (care de fapt cred că sunt cure) periculoase, cum este dieta Dukan, care a reuşit să şi ucidă anumite persoane care au folosit-o! Degeaba eşti frumoasă şi suplă, dacă organismul tău abia dacă funcţionează cum trebuie. Investeşte în sănătate, iar frumuseţea va fi ca o consecinţă printre multe altele pe care ţi le va oferi sănătatea. Şi într-un organism curat te vei simţi mult mai bine decât într-un organism aparent frumos, suplu. Eu am ţinut această dietă o săptămână 100 la 100 numai fructe şi legume (foarte puţine legume, pentru că fructele au cea mai mare energie electrică şi te fac pur şi simplu să vibrezi de energie) şi am slăbit foarte mult. Nu ştiu câte kilograme, deoarece nu mă cântărisem, dar cred că într-o săptămână am slăbit aproape 2 kg. Pare mult, dar e adevărat, să ştii. Şi alt avantaj important este faptul că înfometarea NU există, poţi mânca absolut câte fructe vrei, poţi mânca încontinuu (nu au grăsimi, deci nu îţi poţi face probleme, sunt sănătate curată). Dacă doreşti mai multe detalii, îmi poţi adăuga idul în listă (este mihaelaic) şi îţi pot oferi mai multe detalii legate de acest lucru (avantaje şi dezavantaje). Îţi sugerez, pentru a înţelege mai bine puterea miraculoasă a fructelor, să te uiţi la documentarul "Fat, Sick and Nearly Death", este vorba despre doi bărbaţi foarte graşi care au slăbit într-o lună, respectiv câteva luni. Şi au slăbit foarte frumos şi sănătos, vei vedea. O zi frumoasă să ai şi să slăbeşti cât doreşti!

| mihaelaic a răspuns:

Simona, îmi pare rău, dar nu îţi pot răspunde deoarece am statutul de junior pe site şi nu îmi permite să răspund la mesaje în particular. Ai messenger? Putem vorbi prin mail sau prin messenger? E-mailul meu este mihaelaic@yahoo.com şi intru diseară pe mess. Să ai o zi frumoasă!

| anothernothingthing a răspuns:

Poti sa incerci sa bei inainte de fiecare masa un pahar marisor cu apa cu lamaie pentru ca taie pofta de mancare si dilueaza sucul gastric, si sa nu mai mananci nimic dupa 7 seara! Incearca pe cat posibil sa aproximezi cam cate kcal are mancarea pe care o mananci si nu depasi 1000 kcal intr-o zi. Asta mi se pare cea mai usoara si eficienta dieta, nu are cum sa iti faca rau!

| deea857 a răspuns:

Eu nu iti recomand chestiile alea Herbalife. Sunt prostii chimice care in cele din urma te vor imbolnavi. Mai bine faci spor si mananci mai usor. Fa-ti un program de alergare dimineata si seara si un fel de regim, ia mesele la ora fixa iar cina sa nu treaca de ora 19. Lucreaza si la psihic, trebuie sa ai o imagine buna despre tine, sa nu iti urasti corpul. Iti doresc multa bafta