| Roxy1993 a întrebat:

vreau sa va intreb daca exista vreo crema sau ceva pentru decolorarea sau chiar indepartarea definitiva a petelor maronii ramase de la acnee.Chiar daca nu umblu la cos si il las in pace, tot imi raman pete si ma tare enerveaza.Multumesc!

5 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Buna Roxy, referitor la problema ta vezi ca cremele depigmentate majoritatea sunt pentru ten matur si e posibil sa fie agresive rau. Referitor la contratubex vezi ca ala e pentru cicacitrci si nu e acelasi lucru cu pete de care am si eu. Vezi ca pentru pete sunt mai multe creme gen Retin a (foarte agresiv, te iriti te arzi), isotrexin -posibil sa fie si asta agresiv ca e pe baza de retinoizi ca si retin a, boreade 12 - il folosesc eu, nu e agresiv, cel putin in cazul meu, si il folosesc de pe 31 decembrie dar nu am nici un rezultat, prin urmare m-am programat la dermatolog sa vad ce zice. Mai e Glyco a are 12 % acid glicolic si Cicapeel de la SVR Laboratories - stiu ca e pentru pete dar nu stiu concentratia si ar mai fi Skinoren care albeste petele brune. Acum ce iti recomand sa te duci la dermatolog sa se uite la tine ca altfel nu ai de unde sa stii care prd se potriveste tenului tau. Eu m-am dat trei luni cu retin a o data la 2 seri si nu am avut nici un rezultat ba m-am si ars si iritat. Dupa care de pe 31 dec ma dau cu boreade 12 de la noviderm si tot asa nu am nici un rezultat. Joi ma duc la dermatolog. Mi se urca sangele in cap ca dau 70 RON Consultatia dar nu am ce face, decat sa fac de capul meu mai bine sa ma vada un doctor. Si vezi dc ai cosuri sau ai avut acnee iti recomand sa iti ingrijesti tenul ca poate sa recidiveze sau sa se agraveze, cauta creme pe baza de alfa hidroacizi sau geluri antiacneice de la LA Roche Ivatherm sau Ducray Bioderma sunt mai multe si ingrijesteti tenul. Iti spun spre binele tau. Aaa si inca ceva stiu ca voi fetele sunteti cu Avon, Vichi, Garnier NU NU si NU. Iti recomand dc vrei sa ma asculti, foloseste numai dermacosmetice de la firmele enumerate mai sus sau altele. Dc vrei sa te informezi mai bine viziteaza site-uri precum farmaciastejara, farmaciatei- aici sunt prd mai ieftine, farmablu, webfarm si nu mai stiu altele. SI cauti dupa nume firma sau dupa categorie produse. Dar iar te sfatuiesc du-te la dermatolog!

Sper sa iti fie de folos sfaturile mele.

| Vali87 a răspuns:

Uitasem sa iti spun dc folosesti o crema pentru pete, dc esti in sezonul de primavara vara sa folosesti si o crema pentru protectie solara cu spf 30 care te dai dimineata pentru ca altfel de arzi.

| valThina a răspuns:

Da p cosuri dar numai p cosuri cu retin a de cand sunt mici pentru ca crema esfoliaza pielea din prejur daca nu dai numai p cos.sau poti folosi lamaie, adica zeama d lamaie.o sa t usture dar usor usor trece

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crema pentru ten pigmentat, sper sa te ajute! http://cosmetice.webatu.com/template_ten.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelul Contractubex. Este un produs pe baza de produse vegetale cu efect antiinflamator. Ajuta la remodelarea cicatricilor vechi, inclusiv a celor lasate de acnee. Bafta!