| DalinaAndreea a întrebat:

Vreau si eu ceva natural care sa faca buzele un rosu mai aprins fara ruj!
Raspunsul corect primeste funda!
Doar Femeile sa raspunda!

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Buna!
5 remedii simple pentru buze decolorate

1. Aplica pe buze o combinatie de doua lingurite de lamaie si o lingurita de glicerina (sau miere), inainte de a merge la culcare. Dupa zece minute, clateste cu apa calduta. Repeta tratamentul de doua-trei ori pe saptamana. Lamaia este un „inalbitor" natural ce are rolul de a indeparta petele si de a reda tonul natural al buzelor.

2. Uleiul de migdale este un alt remediu eficient pentru problema decolorarii buzelor. Aplica pe buze ulei de migdale in fiecare seara inainte de a merge la culcare. Poti amesteca o lingurita de ulei de migdale cu o lingurita de miere, iar amestecul poate fi lasat pe buze peste noapte atata timp cat nu este iritant.

3. Umezeste-ti buzele cu putina apa si aplica un strat subtire de vaselina cosmetica. Inainte de a incepe acest tratament este necesar sa ai in casa niste scortisoara macinata. Aplica putina scortisoara pe buze si dupa cateva secunde maseaza usor. In acest fel, vei exfolia celulele moarte si vei imbunatati circulatia sangelui. Clateste si vei vedea ca buzele tale vor incepe sa-si recapete culoarea naturala.

4. Aplica pe buze un gel cu aloe vera in fiecare seara si lasa-l sa actioneze in jur de 10-15 minute, iar dupa o saptamana, rezultatele ar trebui sa fie vizibile. Aloe vera este bogat in vitamina C si vitamina E, care ajuta nu numai la restabilirea nuantei naturale, dar si la hidratarea buzelor.

5. Amesteca o lingurita de ulei de ricin cu o lingurita de zeama de lamaie si maseaza-ti buzele cu acest tratament. Dupa 15 minute indeparteaza masca si clateste cu apa calduta. Acest tratament va ajuta la indepartarea petelor de pe buze, dar si la o mai buna hidratare a lor. funda?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca ai uitat sa spui "va rog frumos, as dori sa-mi spuneti... sau sa-mi dati un raspuns..."
Halal educatie ai mai primit acasa!

| MadalinaGabriela02 a răspuns:

Poate suna stupid, dar paste de dinti mentolata este folositoare. Doar nu o lasa mai mult de un minut jumatate. Verisoara mea m-a invatat trucul asta si chiar functioneaza. (s-ar putea sa nu suporti pasta de dinti prea mentolata, asa ca incearca una care sa aiba si altceva in compozitie, de exemplu colgate herbal)