| andreea964 a întrebat:

vreau si eu o reteta pentru o masca care sa indeparteze porii si punctele negre.reteta sa poata fi facuta acasa.multumesc,

2 răspunsuri:
| cat a răspuns:

Poti incerca si cu masca de ridiche neagra rasa si pusa 10 min. pe fata.

| Zăpăliciiiiii a răspuns:

Uite cateva idei:

Masarea tenului cu malai este o tehnica eficienta impotriva punctelor negre, dar nu trebuie sa insistati foarte mult pentru ca pielea fetei este foarte sensibila. Indepartarea punctelor negre trebuie sa fie precedata de o baie de aburi pentru ca porii sa fie dilatati suficient incat sa faca posibila eliminarea acestor impuritati.

Masca de fata pe baza de albus de ou si malai. Se ia un albus de ou pe care il bateti bine pana ajunge spuma. Peste aceasta spuma, adaugati doua linguri de malai, amestecati si aplicati pe tenul curatat in prealabil. Dupa ce se usuca, indepartati masca cu un tifon curat si apoi va clatiti fata cu apa calduta.

Punctele negre pot fi indepartate cu ajutorul mastilor pe baza de plante: levantica, mere, caise, marar, morcovi si lamaie. Masca din caise este cel mai simplu de realizat acasa si inseamna indepartarea samburelui, zdrobirea fructului si plasarea sa pe tenul curatat in prealabil. Se lasa sa actioneze timp de 30 de minute, apoi se curata si se spala fata cu infuzie de musetel. Astfel pielea este tonifiata si punctele negre sunt indepartate.

Iata o alta masca naturala care va proteja pielea si porii contra reaparitiei punctelor negre. Se amesteca doua lingurite de caolin, o lingurita de miere de albine si putina apa, atat cat sa formeze masca. Masca trebuie pastrata timp de 20 de minute, dupa care se indeparteaza cu multa apa calduta si se aplica o compresa cu apa rece pentru 2-5 minute.

Site:http://www.flu.ro/......negre.html