| anonim_4396 a întrebat:

Am fost in Sephora si mi-am cumparat recent un fond de ten de la Clinique, pentru ca am citit multe articole cu privire la calitatea fondului de ten. Am citit ca daca fondul de ten este de calitate si daca te demachiezi corect, si iti hidratezi fata, tenul nu o sa fie afectat. Dar mi se pare ca imi accentueaza un pic pielea uscata, si doar mi se pare ca imi evidentiaza cosurile si porii, si nu as vrea sa imi imbatraneasca fata, in fine, nu inteleg de ce multe persoane se machiaza zilnic, si nu le afecteaza tenul, dar eu imediat dupa ce incep sa folosesc un produs, parca imi imbatraneste fata, imi usuca fata, imi incarca fata ceea ce duce la aparitia cosurilor. Am observat oricat de multi bani, si oricat de buna ar fi firma unui produs, fata mea abia tolereaza ceva, credeti ca am tenul Hipersensibil?

7 răspunsuri:
| fdhgcvnb a răspuns:

Salut! :) E posibil să ai tenul sensibil-deși tenul sensibil mai degrabă e iritat, cu mâncărimi, roșeață și senzație de întindere a pielii, usturimi, descuamare. Mai degrabă ai tenul uscat din cauza tratamentului pe care l-ai făcut-deseori tratamentele antiacnee sunt agresive și usucă pielea.Pe lângă a-ți recomanda să folosești o cremă mai hidratantă și produse cosmetice pentru tipul tău de ten(pe care din păcate nu știu în ce categorie să-l plasez), nu am multe sfaturi. Sănătatea tenului tău ar trebui să fie pe primul plan, iar dacă fondul de ten îi face rău, nu-l mai folosi.Nu e ca și cum ești obligată să folosești fond de ten,poți folosi doar concealer acolo unde ai coșuri, roșeață sau unde mai ai zone-problemă. Dacă motivul pentru care vrei să porți fond de ten sunt cicatricele lăsate de coșuri, uite aici o posibilă soluție, deși am înțeles că e cam scumpă, puțin dureroasă și cred că-l poți cumpăra doar de pe site-uri străine:un dermaroller.Este un dispozitiv cu mii de micro-ace pe care-l treci peste piele.Produce mii de răni foarte micuțe care vindecându-se, vor ameliora și cicatricile.
Imagini(poți căuta și clipuri pe Youtube): https://www.google.ro/......ps?/search
Informații în română(în engleză găsești mult mai multe informații despre asta): https://www.google.ro/......ps?/search
Sincer,știu că nu prea am răspuns de fapt întrebării, ci mai mult pe lângă, dar m-am gândit că nu strică să-mi ofer opinia. :D
Baftă!

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa nu il fi luat pe cel potrivit sau sa nu iti hidratezi corect fata.

Depinde ce tip de ten ai. Daca ai un ten uscat trebuie sa iei un fond de ten pentru ten uscat, inclusiv crema de fata. Daca ai un ten gras, iti trebuie ceva pentru tenul gras. Trebuie sa stii foarte bine ce tip de ten ai si sa folosesti crema potrivita.
Insa, la 15 ani esti intr-adevar un pic cam micuta, iar in perioada asta tenul multor fete o ia razna. Eu am inceput sa folosesc fondul te ten pe la 18, 19 ani. La 15 foloseam doar mascara, concelear pe unde era nevoie si lipgloss. Fondul de ten este indicat sa il folosesti dupa ce problemele cu acneea se incheie.

Insa daca vrei ceva care sa acopere cat de cat, incearca un BB cream. Este mai usor decat fondul de ten si iti va acoperi o parte din cosuri.

Răspuns utilizator avertizat