| Happiness_8100 a întrebat:

Credeti ca excluderea fondului de ten ar putea ajuta la disparitia cosurilor? Stiu ca fondul de ten astupa porii, si ar putea cauza aparitia cosurilor, dar la mine personal nu ma observat o diferenta.Totusi,as dori sa imi tratez tenul, dar cateodata ma gandesc ca voi speria lumea pe strada daca ies nemachiatalaughingNu e chiar asa grav, dar sunt obisnuita si imi va fi greu sa ma dezvat fara fond de ten. Ce parere aveti? Multumesc:*

5 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Folosete fond de ten de la La Roche sau alte firme de dermatoicosmetice care au fond de ten pentru ten gras, trebuie sa aiba asa ceva dar sunt scumpe.
Personal iti recomand sa folosesti creme care sa iti tratateze prb creme precum skinoren- la unii da rez la altii nu, depinde de ten, isotrexin, retin a - cica astea sunt cele eficiente in eliminarea pct negre, imperfectiuni dar totodata sunt ffff agresive si nu prea ti le recomand decat in sez rece toamna iarna, mai e glyco a si cam atat stiu. Oricum e un tratament de lunga durata de 4 5 6 luni minim si sincer dc ai prb si cu cosurile du-te la dermatolog ca el stie ce e mai bine pentru tine, e posibil sa iti dea si niste pastile ceva vitamine care sa trateze prb si in interior. Crede-ma ca stiu ce spun.

| DakotaRoyse a răspuns:

Renunţă la fond de ten măcar până dispar coşurile. Eventual caută fond de ten cu şmecherii anti-sebum, dar sunt scumpe că-ţi ard şi ochii şi nu cred că merită.
Foloseşte creme pentru coşuri, sau doar spirt în fiecare zi. Să nu îţi duci mâna la faţă. Poate găseşti şi leacuri home-made, naturale, anti-coşuri (sincer cred că sunt mai bune).

| Ada11 a răspuns:

Pai,daca e de calitate nu ar trebui sa fie el problema. Dar daca l-ai luat de ex. de la Oriflame(fara suparare) s-ar putea probabil sa-ti usuce pielea si asta sa duca la aparitia cosurilor.
Pup.
Ai grija. Ade

| Scumpilici21 a răspuns:

Buna:* ai putea sa incerci de exemplu sa te machiezi doar cu un rimel si daca e necesar cu fond de ten...doar cand mergi la scoala sau in oras, cand stai acasa demachiazate si date cu zineryt sau o crema care o folosesti pentru cosuri...eu nu cred ca ajuta la aparitia cosurilor deoarece eu folosesc fond de ten zilnic si nu am nici o problemahappy

| SameMistake a răspuns:

Hei! Si eu am avut cam aceeasi problema. In primul rand, daca te demachezi seara, fondul d ten nu mai influenteaza asa tare cosurile. Daca mai uiti sa te demachezi, s.ar putea sa ai o explozie de cosuri. Fata trebuie in primul rand curatata zilnic, si apoi trebuie hidratata cu creme speciale pentru cosuri. Pentru a te dezobisnui de fondul de ten, incearca sa il inlocuiesti cu o crema(pentru tipul tau de piele) si vei avea o senzatie placuta ca si cum te.ai da cu fond d ten. La mine a functionat. succes!