| AnonimU900 a întrebat:

Buna Ziua! am o intrebare este bun mibazon pentru unghia incarnata? sau alt tratament ca sa pot scapa de unghia incarnata.Am fost operat la unghie insa a reaparut iar. Multumesc

1 răspuns:
| justanotheruser99 a răspuns:

Poate te ajuta asta:
Autoingrijirea la domiciliu
- In prima faza, unghiile incarnate pot fi tratate la domiciliu cu succes, putand fi evitata operatia chirurgicala. Procedura implica mai multe etape:
- Se inmoaie piciorul in apa calda de patru ori pe zi. Nu trebuie sa se adauge sapuni, saruri sau agenti bacterieni in apa;
- Se va spala piciorul inclusiv zona afectata, de doua ori pe zi, cu apa si sapun. Se va pastra piciorul curat si uscat in restul zilei;
- Incercati sa ridicati coltul unghiei care sapa in piele. Se va lua o bucata mica de tifon se va rula si se va aplica intre coltul unghiei incarnate si piele, astfel incat unghia va fi putin ridicata. Acest lucru este dureros dar este cea mai importanta parte a tratamentului la domiciliu. Dupa fiecare inmuiere a piciorului, se va impinge micul bandaj un pic mai departe, cateva zile la rand. Rola mica de tifon se va schimba in fiecare zi. Pielea sau unghia nu trebuie bruscate. Prin aceasta procedura unghia nu va mai creste in piele si va putea fi taiata drept, dupa ce va creste;
- Pentru calmarea durerilor se va lua analgezic (acetaminofen sau ibuprofen);
- Daca nu apare nici o ameliorare dupa trei zile se va contacta medicul.