| Ch3ls3a91 a întrebat:

Salut TPU
Stie cineva niste metode sa scap de unghia incarnata? M am operat de ceva vreme, si iar mi-a aparut..la o unghie s-a vindecat singura, dar cu timpul mi-a aparut si la cealalta.dau FUNDA pentru cele mai bune metode

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu folosi pantofi stramti!
Foloseste incaltaminte late, sa nu se stranga degetele laolalta, iar dupa un timp (cateva luni) situatia se va ameliora.

| Filip23 a răspuns:

Trebuie sa lasi coltul sa iasa afara, si sa nu mai tai in interior.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa iti cumperi o forfecuta speciala (mai lunga si subtire). Iar unghia sa nu o tai prea din "carne"; ci o lasi mai mare. Asa este si mai estetic.
Daca este nevoie se rezolva la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut a 7-a operatie si prea se scapa... Preventia e o metoda buna totusi am rezistat 3 ani la un deget, deci incearca si tu sa previi.

| Victoria18 a răspuns:

M-am operat o singura data de unghia incarnata deoarece puroiul deja era si sub unghie si operatia era singura solutie ca sa scot puroiul de acolo. Dupa, mi s-a facut din nou de multe ori la acelasi deget. Norocul a fost ca puroiul nu mai era sub unghie si mi-am tratat-o de fiecare data cu tinctura de propolis. Acum nu mai mi se face deloc.