| MadalinaAndreeaF a întrebat:

Bunaaa, am nevoie de cateva sugestii de parfumuri pentru barbati
cum ar fi Hugo Boss si toate astea ....multumesc

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Problema este ca alegerea unui parfum este subiectiva. Lasand la o parte gusturile fiecaruia, parfumurile trebuie alese de cel/cea care le foloseste, dupa o testare prealabila. Pentru simplul motiv ca un parfum miroase diferit, pe doua persoane diferite si total diferit de ceea ce simti cand mirosi esantionul sau tester-ul. Tine de pH-ul pielii fiecaruia si de cand si unde este purtat. Deasemenea, un parfum se alege si in functie de personalitatea fiecaruia, stilul de viata sau tipul de activitate preferata.

Pot sa-ti dau o lista cu ce imi place mie si ce folosesc eu, dar asta nu inseamna ca o sa se potriveasca la fel de bine si pentru altcineva. Iarna, folosesc de obicei:
- in mod curent, Polo Black de la Ralph Lauren sau L'eau D'Issey Sport de la Issey Miyake.
- pentru tinute formale, Desire Black de la Alphred Dunhill.
- pentru intalniri romantice, Noir Extreme de la Tom Ford sau (greu de gasit, dar merita incercat) Black Soul de la Ted Lapidus.
Vara, aceeasi gama bitter/smocky/spicy, dar in tonuri mai lejere:
- L'eau D'Issey Pour Homme de la Issey Miyake, Chrome Summer de la Azzaro, Just Cavalli Blue de la Roberto Cavalli sau Sauvage de la Christian Dior.

O chestiune importanta: orice parfum ai cumpara, cumpara din magazine, nicidecum online, pentru ca s-ar putea sa ai surprize (majoritatea neplacute).

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Fierce,mai bun ca asta nici nu cred ca e altu.Mai placut zic, dar are dezavantaju ca nu persista mult.Asta bate oricare alt parfum de la orice alta firma.Place si fetelor.
Firma e Abercrombie $Fitch.Firma asta folosete parfumul asta si in magazinele lor si parfumeaza hainele lor cu el.
Eu nu ma omor dupa parfumuri dar din ce am vazut parfumu asta place la majoritatea oamenilor.
Daca cui vrei sa faci cadou este adolescent atunci asta e ce trebuie sa cauti.

| JackR a răspuns (pentru relian):

Nu miroase rau, dar este muuuuult, mult prea dulce pentru gusturile mele. Cum ziceam mai sus, mie-mi plac mirosurile mai amare sau de "fum". Pacat ca Lacoste nu mai face Booster, era un parfum care mirosea a teava de esapament. Cand eram mai tanar, foloseam Jump, de la Joop!, care miroase ca ziarul proaspat tiparit (mirosul ala "sec" si amar de cerneala de tipar).

| relian a răspuns (pentru JackR):

Nu-i nimic, daca iti plac ce spui, nici nu trebuie sa platesti macar, te duci in spatele unei masini si stai la teava de esapament si dupa mirosi parfum laughing

| JackR a răspuns (pentru relian):

Incercam un schimb de opinii civilizat, dar se pare ca nu am cu cine.

| relian a răspuns (pentru JackR):

Si eu ce am facut mai exact? Am spus ceva naspa sau ce anume ca nu prea inteleg? Am spus si eu o gluma, nu vad care este problema.
Si ca idee cand folosesti un parfum nul folosesti doar ca iti place tie.Trebuie sa placa la altii in primul rand,asa sa stii si tu.Te dai cu parfum nu sa il mirosi tu,ci ca tu sa mirosi bine, placut, sa mirosi, sa te miroase cei din jurul tau. Uite foloseste un parfum cu miros de ce sa zic, de sudura laughing stii ca e un miros specific cand sudezi, hai foloseste si sa vedem ce parere o sa aiba cei din jurul tau.Ma lasi cu povestile astea.Pai aia era opinia mea, nu vad ce era gresit.Vii tu sa spui ca nu ai cu cine discuta.Eu nici nu am discutat cu tine.Sa vii sa spui de parfumuri cu mirosuri de teava de esapament pfff pai foloseste ala la tine acasa, daca il folosesti cand iesi afara or sa te ocoleasca mai toti laughing parfum cu miros d e fum laughing is curios la cata lume place un asfel de parfum.Tu vii cu chestii gen cum prezinta aia moda daca stii la ce ma refer, vin aia cu niste imbracaminte si pantofi de care nimeni niciodata nu o sa se apropie macar laughing man esti cum sa zic exceptie, dar ce te faci cand iesi intr-un grup si mirosi a fum?laughing tu crezi ca va aprecia cineva moosul tau? Te inseli.Cati oameni beau whisky cu miros de alge, s, au cu miros de peste? Pai foarte putini te asigur de asta.Mai aveam asa un amic frate asta e tare de tot bea ce mai e traznet laughing ca ii placea lui, dar in rest altii nu prea preferau bautura cu asa arome laughing Si ala incerca sa ma convinga pe mine ce bautura tare e aia.Sa miroase a alge si a peste laughing lasa-ma frate i-am spus ca manainc peste si beau ceva cu alt gust.Ce vrei sa discutam? Noi trebuie sa aratam care este mai apreciat, mai vandut, nu ce place la extreme.Normal ca sunt si oameni care prefera ce spui tu dar cati? E ok eu nu ma suparai ca nu ai cu cine discuta,nici nu vad cu ce am gresit eu,ca am spus ca poti face econimie la parfum laughing Eu o sa ma duc cand sudeaza careva si stau in fumul ala de sudura si dupa sa vezi parfum, ce o sa persiste ala in haine, miros d e fier ars beton laughing La unia place, serios vorbesc, am un amic care a spus cai place mirosu ala de fier ars de sudura.Dar daca intrebi o mie de oameni nu stiu daca mai gasesti unu sa-i placa.
Apoi tu ai avut opinia ta eu pe a mea, eu nu am spus nimic de rau la adresa ta sau la raspunsul tau.Nu stiu poate nu ai dormit bine, si vii sa spui ca nu ai cu cine vorbi.E ok daca vrei sa vorbim nici o problema, eu nu ma supar indiferent ce ar spune cineva.Bine nu sa ma injure sa ma jigneasca.Cum spui tu discutie civilizata. Vrei sa spui ca raspunsu meu, ala cu teava de esapament nu e civilizat? pe bune arata ca e naspa ca e altfel.

| JackR a răspuns (pentru relian):

Te-ai chinui sa scrii o multime. Din pacate nu spui nimic, pentru ca nu stii prea multe despre parfumuri.

Daca iei "ad litteram" orice exprimare, se poate sa te duci intr-o directie gresita. "Miroase a teava de esapament" nu inseamna ca trebuie sa bagi nasul intr-una, ca sa realizezi cum miroase Booster. Pentru cultura ta generala, exista o casa de parfumuri, Demeter, care produce arome "ciudate": parfum cu miros de mucegai, parfum cu miros de pizaza sau (cam macabru, dar asta este) parfum cu miros de casa mortuara. Asta printre multe altele mai "normale". Asta nu inseamna ca mirosurile respective reproduc 100% mirosul de pizza sau de formol, doar sugestioneaza asta.

Nu folosesti parfumul pentru altii, il folosesti pentru tine, ca si cand ai purta o "haina" transparenta, care mai adauga ceva la personalitatea ta. Pentru altii, in cel mai bun caz, folosesti deodorantul.

Si nu mai face niciodata afirmatii de genul "Fierce, mai bun ca asta nici nu cred ca e altul"! Se poate ca "Fierce" sa fie parfumul care pentru tine este cel mai bun, pentru ca se "aseaza" pe pielea ta. Pe pielea mea, sau a altuia, s-ar putea sa nu miroasa atat de bine.

Si "last, but not least", am spus ca nu am cu cine vorbi si exprimarea mea a fost ambigua. Imi cer scuze pentru asta. Am vrut sa spun ca nu putem discuta despre parfumuri, pentru ca exista o distanta mare intre modurile in care vedem si intelegem lucrurile in domeniul parfumurilor. Asta nu inseamna ca nu putem vorbi despre fotbal, femei, bere sau fuziunea la rece. happy

| relian a răspuns (pentru JackR):

Nu mai bate padurile ca nu-s curios de ce povestesti pe aici.Fierce e bun pentru oricine chiar si pentru fete. Vorbesti fara sa ai habar macar, nu ai folosit niciodata, te bagi ca bula ala in discutie.A, m venit eu cumva la tine sa te intreb de sanatatea? Du-te frate de aici ca nu-s curios ce stii tu sau daca stii ceva.Cand o sa vin eu sa te intreb ceva atunci sa te bagi tu in tigaile mele, pana atunci stai acolo cu tigaile tale, nu-s curios.Cred ca ai priceput.Tu ai fost cel care s-a bagat ca musca erau eu sa zci unde laughing