| Theyuu a întrebat:

Bunaaa TPU...am o mica intrebare...Foarfeca de filat este pentru a rări parul? Adica a fila parul inseamna a rări parul? Cand il filezi iti ia si din lungime sau numai din volum?

3 răspunsuri:
| blackspell a răspuns:

Din volum ia, dar ai grija...ca daca nu stii sa o folosesti, s-ar putea sa apari cu parul in trepte...
i-a o suvita mai groasa de par, rasuceste-o, si la 1 cm de varf, taie odata, la 2 cm de varf mai taie odata...acum depiinde cat de filat il vrei. si foarfeca nu o inchide de tot, cand simti ca a taiat putin...atat. nu mai apesi

| FabuloasaRO a răspuns:

Foarfeca de filat subtiaza volumul de par, tocmai pentru ca hairstylistul iti face cu ea suvite filate - cum are Rihanna de exemplu.

Altfel parul ar fi drept sau cel putin ar avea acelasi volum pe toata lungimea lui, deci n-ai putea sa-ti faci anumite coafuri.

Pentru mai multe sfaturi despre coafuri, beauty & moda, viziteaza http://www.fabuloasa.ro/

| matraguna1 a răspuns:

Imagineaza-ti ca tii in mana o suvita mai "consistenta" de par. cand tai acea suvita cu foarfeca de filat ai sa observi ca nu taie tot parul din suvita ci doar o parte din el. practic o parte din par ramane de aceeasi lungime, iar cealalta e taiata de foarfec. practic lungimea parului e aceeasi doar ca vei avea si par mai scurt (cel filat/taiat de foarfec)