| ForeverAlone97 a întrebat:

Că tot a venit vara, știe cineva cum aș putea obține un bronz calumea și mai ales uniform?

Răspuns Câştigător
| daniellllaaaa a răspuns:

Bună! Dacă te hotărăști sa mergi la strand (trebuie să mergi de cel putin 4-5 ori si sa stai la soare de preferat între orele dimineții 9, 10, 11, pe la 11 jumate soarele devine nociv) pentru un bronz frumos, intens, uniform și rezistent. Alege un ulei de plaja cu accelerare de bronzare (se gasesc multe la toate prețurile, sunt bune cele de la Nivea), iar când ajungi acasă te dai cu o crema hidratanta, poate fi cea recomandată de la Nivea "after sun", "după soare" pentru a mentine sănătatea pielii. De asemenea, îți recomand un scrub cu zahar si ulei de măsline care se aplica inainte de dus, seara, apoi se clateste și te speli normal, cu gelul tau obișnuit de dus. Astfel, surplusul de ulei va fi înlăturat iar restul vei vedea ca va ramane pe piele și îți va închide putin nuanta ta, îți va hrăni pielea și va menține bronzul dându i un luciu frumos. După dus, poti aplica ulei de cocos care pe lângă faptul că miroase divin (dacă nu e pe gustul tau mirosul, poti alege varianta de ulei inodora) îți va menține bronzul și îți va hrăni pielea.
Dacă nu poti merge la strand, poti sa te îmbraci cat de subțire (maiou si pantaloni scurți, sandale) si sa te plimbi prin soare in orele menționate mai sus dar sa te și dai înainte cu acel ulei pentru bronz. Nu uita sa porti ceva pe cap și să bei multă multă apă!
Dacă chiar nu ai timp, chef sau nu ai unde sa iesi pentru a te bronza, exista
acele creme speciale de corp: autobronzante care aplicate conform indicațiilor cu o mănușă specială și respectand pașii, îți va închide nuanța renului si va arata ca bronzat. Aceasta crema autobronzanta nu se duce imediat, ci in timp după câteva săptămâni cu fiecare duș, dar se duce uniform dacă e de calitate. După trebuie repetat procesul de aplicare. Oricum trebuie să ai foarte mare grija si multa atentie pentru a nu omite zone ale corpului. Pentru mai multe detalii despre acest subiect, uita te pe Youtube la tutorialul postat de. fataluigologan unde explica pe larg procesul. Exista de asemenea și alte tutoriale sau sfaturi specializatehappy
Sper că te am ajutat:* Mult succes!

| ForeverAlone97 explică (pentru daniellllaaaa):

Mulțumesc pentru sfaturi.

12 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Trezeste-te dimineata, un mic dejun rapid si iesi la strand, asta inseamna cam la 7 sa fi deja acolo iar pe la 10 si ceva, cand simti ca arde soarele te muti undeva la umbra daca nu poti pleca acasa si te intorci dupa ora 16, cand nu mai arde soarele.
Nici cremele nu sunt foarte benefice pentru piele, ele sunt pentru protectie contra arsurilor, dar daca nu stai la soare cand acesta arde nu ai nevoie nici de creme.

| ForeverAlone97 explică (pentru gogu220):

La mine in oraș nu se găsesc ștranduri care să fie deschise înainte de 8 dimineața.

| gothicbat a răspuns:

Să folosești protecție solară și să nu stai la soare între orele 12 și 18.

| ForeverAlone97 explică (pentru gothicbat):

Să nu stau între orele 12 și 16 ar fi mai bine.

| bmerry a răspuns:

E destul de greu sa obții un bronz natural uniform dacă nu ai un spațiu intim in care sa te poți dezbrăca. Dacă ai, e minunat. Dacă nu, singura varianta este solarul. Nu ai nevoie de multe ședințe, cam 6-7 pentru a prinde culoare. Pentru oricare varianta ai opta, nu uita de protecția solară! Radiațiile sunt foarte puternice și nu este sigur sa ne expunem neprotejați.

| ForeverAlone97 explică (pentru bmerry):

Nu am nevoie să mă bronzez peste tot. Și sincer să fiu, n-aș utiliza solarul fiindcă mi se pare destul de periculos.

| SG1995 a răspuns (pentru bmerry):

De ce ai vrea să-ți bronzezi coai*ele?

| bmerry a răspuns (pentru SG1995):

Nu știu, întreabă-i... laughing

| 012345678910bbb a răspuns:

Eu îți recomand doua variante:
1. Te duci la mare, te dai cu protecție și după cu un ulei special pentru bronzare, apoi stai in soare cât poți tu de mult.
2. Te duci la solar. Eu mă duc o data la doua zile și îmi iau și câte o crema din aia specială pentru autobronzare de la ei, cam o data pe săptămâna. Eu stau câte 10 minute. După ce termin 10 ședințe, fac o pauza și încep iar?

| Simpatic a răspuns (pentru 012345678910bbb):

Si cancer cine face dupa 10 minute de solar 1 data la 2 zile...eu zic sa va bagati mintile in cap! este foarte periculos solarul!

| ForeverAlone97 explică (pentru 012345678910bbb):

La mare nu ajung anul ăsta, deci ștrandul îmi rămâne singura opțiune. Cum am spus mai sus, evit solarul. Și mai știam că există loțiune pentru după plajă, mă gândesc că și aia ar fi bună.