| anonim_4396 a întrebat:

Camasile se poarta peste tricouri? la Baieti

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

A nu se confunda maieurile cu tricourile!
Maieurile se poarta dedesubtul camasilor, iar tricourile se poarta exterior, fiindca sunt un fel de camasi.

| Yurisa a răspuns:

Depinde de camasi. Sunt camasile acelea in carouri care se poarta peste un tricou simplu.

| Doja a răspuns:

Nu. Camasa este ceva mai elegant, tricoul este 100% casual.

Inventia cu tricoul in camasa este doar o moda trecatoare inventata la inceputul anilor 2000, prezenta prin comunitatile de punk, rock si alte grupuri care nu au tangente cu eleganta, ba chiar vroiau sa fie impotriva ei.

Camasa se poarta fie direct pe piele, fie cu maiou (in cazul in care ai nevoie de asa ceva), insa pentru a fi cat mai corect porti camasa cu material mai gros in loc sa dublezi camasa cu altceva.

Astfel te asiguri ca manecile/umerii si toate partile camasii arata cum trebuie, nu sunt umflate sau reconturate de ceva care se afla dedesubt.

Peste camasa se poarta sacou, pulover sau vesta daca vrei sa fii super fancy.

| SantalPorcocale a răspuns:

In general se poarta fara tricou.

| raz0000001 a răspuns:

Da, preferabil un tricou de o culoare solidă.

| Anonimceshtiitu a răspuns:

Le poți purta cum vrei. Daaar ca sa fii mai fashion eu zic sa nu porți nimic in afara de cămașă. Cămașa cu tricou era fashion amu 10 ani. Deci îți sugerez doar cămașa (niște blugi ca nu poți merge în trening și dacă meri la întâlnire/nunta și un sacou)