Care alimente ma ajuta sa am un par superb?

Ma uitam zilele trecute la o reclama, in care fotomodelul, ales sa arate telespectatorilor podoaba capilara pe care i-a lasat-o Mama Natura in dar, sustinea una si buna ca de fapt meritele i se datoreaza asa-zisului sampon X care repara pe loc parul degradat. Oare?

Nu incerc sa castig rolul lui Gica Contra, l-as ceda fara prea mari rugaminti altcuiva, insa ratiunea mea refuza sa creada in puterile unui astfel de sampon. Intuiesc ca tot alimentatia este de baza in mentinerea sanatatii parului.

Degeaba ti-l dai cu tot felul de uleiuri si masti, daca alimentele, adica ce bagi in tine, nu exceleaza la capitolul nutrienti.   Asa ca, indiferent de ce vei zice, eu sustine una si buna ca tot alimentele sunt de baza in mentinerea sanatatii parului si nu neaparat produsele de styling de milioane de lei. Doamne fereste! Nu ca acestea nu ar fi bune, insa nu voi fi niciodata de parere ca o problema, a carei cauza este interna, va putea fi trecuta cu vederea daca se lucreaza un pic la look, la partea de exterior.

Asa ca, iti zic si tie. Daca vrei sa-ti ajuti parul, care striga dupa ajutor, va trebuie sa acorzi mai multa importanta alimentelor ce se furiseaza prin farfuriile tale si nu neaparat produselor de styling.

1. Fructele si legumele

De vrei sa ai parul stralucitor si sanatos, alege sa consumi fructe si legume. Acum, vine insa o intrebare: Ce fructe si ce legume? Ei bine, ideal este sa consumi zilnic alte fructe si legume decat cele servite in ziua precedenta. Nu este greu! Cand pleci la shopping indeasa in cos fructe si legume de diferite culori (eu ti le recomand pe cele intens colorate). Este de-ajuns daca iei cate un fruct din fiecare sortiment.

Insist sa reflectezi pret de cateva minute la nevoia de a consuma zi de zi fructe si legume. Au nutrienti necesari cresterii firului de par. De exemplu, colagenul (care este tesutul de legatura din structura firului de par) necesita vitamina C (pe care o gasesti, in special, in citrice si in fructele de padure).

2. Cerealele integrale

Invocate de nutritionisti in reteta unui mic dejun sanatos, cerealele integrale, care contin vitamina B6 si adesea sunt fortifiate cu acid folic, sunt primordiale in stimularea circulatiei de la nivelul scalpului si suplimentarea cu oxigen a foliculilor de par. Fulgii de ovaz, graul incoltit, meiul, painea integrala, biscuitii din faina integrala, pastele din faina integrala sunt cateva exemple de cereale integrale. Eu ti le-am enumerat, tu iti folosesti imaginatia pentru a-ti crea cate un meniu sanatos, in fiecare zi.

3. Lactatele

De vrei sa afli cauza pentru care parul tau incepe sa te paraseasca, cerceteaza-ti cu atentie sporita meniul. Contine alimente cu vitamina A? Nu? Atunci, modifica-l! Parul iti cade din lipsa vitaminei A. Indicate in acest sens sunt lactatele, care sunt bogate in vitamina A. Iti ajuti parul sa creasca sanatos si previi caderea daca alegi sa ai o alimentatie echilibrata. Sa faci loc in meniurile zilnice si lactatelor.

4. Carnea

Pentru ca aminteam ceva mai devreme despre deficitele de minerale, care iti pot transforma parul din unul bogat intr-unul rar, si carnea te ajuta sa previi acest cosmar. Carnea, recomandata pentru continutul de vitamina B6, B12, biotina, zinc si fier nu trebuie exclusa de pe lista meniului. Doar nu vrei sa vezi cum parul tau te paraseste cu fiecare zi ce trece.

5. Apa

Cum organismul tau este mai mult de 70% apa nu este de mirare faptul ca parul tau are nevoie de acest lichid inodor, insipid si incolor pentru a se putea mentine sanatos. Apa il mentine puternic si-l hidrateaza, asigurand transportul de nutrienti. Asa ca, gata cu sucurile carbogazose! De-acum apa plata trebuie sa fie in topul preferintelor tale.

Concluzia: un par frumos cere o nutritie sanatoasa.

Un articol oferit de

7 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Vitamine din grupul B pentru strălucire

Mai ales vitaminele B3 (PP), B5, B6 şi B8 ajută firul de păr să se refacă şi dau părului strălucire.

Ce trebuie să mănânci?

Ouăle sunt bogate în vitamine din grupul B, care se păstrează mai ales dacă le consumi fierte. O porţie zilnică de peşte sau carne poate înlocui ouăle. Sau poţi face o cură cu drojdie de bere: una-două linguri pe zi timp de o săptămână.

Fier şi siliciu împotriva căderii

Fierul este necesar pentru buna oxigenare a părului, în timp ce siliciul întăreşte rădăcinile.

Ce trebuie să mănânci?

Fulgi de ovăz sau cereale integrale, pentru că sunt bogate în fier şi siliciu. Consume-le la micul dejun, sunt perfecte pentru această parte a zilei.

Zinc şi aminoacizi pentru creştere

Zincul accelerează producţia de cheratină, substanţa din care este constituit firul de păr.

Ce trebuie să mănânci?

Creveţii sunt bogaţi în aminoacizi şi zinc. Poţi opta şi pentru cereale integrale, fructe de mare, ficat şi carne roşie.

Omega 3 şi vitamina E hrănesc firul de păr

Acizii graşi omega 3 şi 6 hrănesc părul, iar vitamina E împiedică oxidarea şi îl protejează de agresiunile mediului înconjurător.

Ce trebuie să mănânci?

Nuci, deoarece conţin atât acizi graşi, cât şi vitamina E. Poţi mânca de asemenea caise uscate, alune, kiwi sau afine. Grâul încolţit adăugat în salate este la fel de bun.

| apaplata_7449 a răspuns:

Super tarehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall, n-am citit tot dar stiu ca nucile contin nu stiu ce si sunt foarte bune pentru par si unghii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste o masca de ulei de masline cu galbenus de ou

| sads0ul a răspuns:

Misto :X

| Fránquita a răspuns:

Tot ce scrie aici este adevărat. Eu consum alimentele care sunt enumerate mai sus şi am un păr bogat, lung şi mătăsos. De asemenea trebuie să folosim şi un şampon de calitate + balsam. Mă bucur că sunt şi astfel de articole pe acest site. happy