| StilMasculin a întrebat:

Care crezi ca este diferenta dintre croitor si desginer?

Răspuns Câştigător
| xJelenaTrueLove a răspuns:

Croiorul-un croitor sau o croitoreasa ia masurile clientilor, da sfaturi cu privire la hainele potrivite si la alte produse - masoara, croieste, taie si îmbina bucatile de îmbracaminte - pregateste tipare pe computer pentru tot felul de lucruri de îmbracaminte - ajusteaza, pregateste si întretine masinile de cusut de diferite tipuri - face jachete, pantaloni, haine, pardesie, costume, rochii, rochii de seara, compleuri, jachete de seara, costume si alte obiecte de acest fel - face sutiene, costume de baie, slipuri, bluze, camasi, fuste, manusi, pijamale, pulovare, jupe si lenjerie elastica - brodeaza diferite ornamente si aplicatii pe haine si pe lenjerie - face corturi turistice si medicale.
designer-face hainele sa arate mai bine, urmareste tendintele modei contemporane, participa activ la alegerea materialelor pentru noile produse, studii superioare in design vestimentar

asa percep eu diferentele dintre croitor si designer si sincer prefer un designer
sper ca te-am ajutat

10 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Designerul deseneaza modelul, croitorul il coase(croieste).

| mgtow a răspuns:

Croitorul face (coase, taie, ia masuri la haine) si designerul le probeaza chiar daca si el mai vede masurile cu centimetrul spune la croitor (trebuie sa tai aici acolo si asta...)

| DrDeath a răspuns:

Pai croitorul coase si desiner-ul vine cu ideea, face scheme de haine, le deseneaza pe foaie, pe scut el le creeaza.Croitorul nu are idei sa faca haine noi, el doar coase.

| yanis a răspuns:

Designerul creeaza iar croitorul "taie si coase" dupa ideea designerului.sau chiar dupa creierul lui de croitorrolling on the floor(funda)

| shainitainii a răspuns:

Designer'ul creaza haina. O schiteaza si toate cele apoi duce schita la croitor. Croitorul doar o coase si o face sa arate cum a desenat'o designer'ul.
Ma bucur ca te'am putut ajuta. Bye!

| Uw33Ty a răspuns:

Croitorul ...doar coase ceea ce spune ...designerul
designeru`l creeaza haine pe o hartie si ii da croitorului sa faca happy si mai face si elwinking sper ca ti-am fost de folos

| RockOut4ever a răspuns:

Croitorul coase hainele si desginer-ul creeaza modelul ( face niste desene ) funda?

| roxanikaroxanne a răspuns:

Pai designul deseneaza si explica croitorilor cum sa faca hainele... iar croitorul le fACE

| ionik09 a răspuns:

Croitorul e ce care pune in practica ceea ce iti imagineaza designerul
funda?big grin

| R0Tr0II a răspuns:

Croitorul este sclav si designerul o freaca toata ziua