| Lavy_6719 a întrebat:

Care e diferenta dintre parfum si apa de parfum?

Răspuns Câştigător
| Alessandro a răspuns:

Bună.
Păi, hai să le luăm pe rând. Parfumurile se împart în trei categorii :
1. Apă de parfum - Apa de parfum este parfum în adevăratul sens al cuvântului. Un parfum cu care te dai dimineață, și după o zi întreagă parcă încă mai îl imți puțin.
2. Apă de toaletă - Un parfum cu care te dai, iar după maxim 2 - 3 ore ( în cazul parfumurilor de firmă ) nu prea mai miroase. De exemplu, ești dată cu un parfum. O persoană vine și stă lângă tine. Dacă e apă de parfum, atunci va simți mirosul în tot timpul care va sta lângă tine, dar dacă e apă de toaletă va simți doar în primele minute după care numai.
3. Apă de colonie ( mai rar ) - Apa de colonie, era înainte, apa de toată pentru bărbați. Același lucru numai că la parfumurile masculine nu se zicea apă de toaletă se zicea apă de colonie.
Dacă vrei un parfum, îți recomand să îți ei o apă de parfum, de firmă, din magazin. Apele de parfum de la Avon sau mai știu eu, nu sunt bune de nimic!
Eu am dat bani buni pe parfumul Christinei Aguilera ( apă de parfum ), pentru mama mea, dar vreau să spun că a meritat toți banii!
Sper că te-am lămurit.
Pa-pa.

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Diferenţa constă în gradul de concentraţie a uleiurilor aromatice din conţinutul aromei. În parfumuri se găseşte cea mai mare concentraţie de uleiuri, urmează apa parfumată, după aceasta – apa de toaletă, şi sfârşeşte acest şir, apa de colonie.
In functie de concentratia esentei de parfum, avem:

1. Parfumul – cel mai persistent, cel mai valoros, cel mai scump; El contine intre 15 – 40% uleiuri esentiale aromate diluate intr-un alcool special. Notele de baza, cu aroma persistenta in timp, sunt aproximativ 50 % din acest amestec. Aplicarea se face prin simpla atingere a pielii cu dopul recipientului.
2. Apa de parfum – mai ieftin, destul de persistent, destul de scump; Concentratia de uleiuri esentiale este intre 7 si 14%. parfum outspoken

Aroma ramane pe piele in cateva ore doar in proportie de 30%. Pentru a-l face sa persiste cat mai mult este bine sa pulverizati in zone calde ale corpului: incheietura mainii, gat, intre sani sau in spatele genunchiului.
3. Apa de toaleta – mai putin persistent, miros destul de puternic, cea mai folosita, pret potrivit; Apa de toaleta are o concentratie lejera de parfum, de 3%, si isi pierde calitatea in maximum 4 ore de la aplicare, poate fi pulverizat periodic intreaga zi. Aplicarea ei se face de la o oarecare distanta sau se poate pulveriza pe peria de par inainte de utilizare.
4. Apa de colonie – concentratie mai mare de alcool, persistent, destul de scump; EDC ( 2 – 5% ulei de parfum dizolvat in apa si alcool).Cea mai usoara forma de parfum, este perfecta pentru a o pulveriza pe tot corpul si este recomfortanta, dar nu este foarte durabila.
Bafta!

| anutza a răspuns:

Apa de parfum are concentatie mai mica happy

| BeHappyForMe a răspuns:

Parfumul persista mai mult decat apa de parfum.

| CM7YRE a răspuns:

Apa de parfum persista mai mult si are un miros mai intens