| floricicadecolt a întrebat:

Care este diferenta dintre satin,tafta, si matase?

2 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

In primul rand matasea poate fi si naturala(obtinut din fluturele de matase), nu numai sintetica, pe cand satinul si taftaua sunt obtinute numai din fibre sintetice.
Taftaua, spre deosebire de satin, foșnește, iar satinul are firele putin mai groase decat celelalte mătăsuri.

| Lila2004 a răspuns:

Satinul este o tesatura deasa din matase sau bumbac, tafta este o tesatura de matase lucioasa, iar matasea este o fibra textibila naturala de borangic natural.Deci de aici rezulta ca toate sunt compuse din materiale diferite. Sper ca te-am ajutat.