| anonim_4396 a întrebat:

Cat costa unghiile cu gel la salon si cat dureaza pana mi le pune manichiurista si cum face sa mi le puna? Cat timp ma tin unghiile cu gel.
Dau funda

4 răspunsuri:
| DumiY a răspuns:

Buna!
Pretul depinde de salon. In principal, e de la 60-70 de lei in sus la salon. Dureaza in jur de 2-3 ore, depinde de modelul pe care il alegi si de indemanarea celei care ti le pune.
In primul rand va trebuie sa te speli pe maini cu apa calda si sapun pentru a inmuia cuticulele si ca unghia sa fie curata. Apoi, cu betisoarele pentru cuticule iti va impinge pielea de deasupra unghiei pentru a elibera cat mai mult unghia naturala. Iti va da o forma unghiei tale naturale cu o pila, apoi va indeparta luciul unghiei tale cu o alta pila. Cu solutia Cleanser iti va curata unghiile. Apoi, primer-ul, care are grija ca unghiile tale cu gel sa stea fixate bine, se va aplica un strat subtire pe fiecare unghie. Iti va aplica pe unghie un prim strat de gel, unul subtire, iar mana va fi introdusa in lampa UV pentru 2-3 minute pana se usuca gelul. Apoi se va repeta aceeasi procedura cu lacul.

Daca vrei unghii cu tips si gel, procedura e alta.
1.Trebuie sa iti scurteze unghia in functie de tips-ul pe care l-ai ales.
2.Iti va pregati zona cuticulelor. ( ti le aranjeaza, ti le taie)
3. Va adauga lipici pe tips si ti-l va aranja pe unghie, va strange tips-ul cu o penseta si ti-l va scurta in functie de marimea dorita.
4. Aplica un strat de primer, apoi cand se va usca, se va mai aplica un alt strat.
5. Iti aplica un strat de gel de baza care se va intari sub lampa UV
6. Aranjeaza prelungirea unghiei, apoi iti va mai adauga un strat de gel, va fixa unghia cu un Cleaner si inca un gel care se va intari sub lampa in jur de 4-5 minute.

Unghiile te tin in fuctie de lucruile pe care le faci, cat de repede cresc unghiile, cat de rezistente sunt. In principal, 3 saptamani.

| 17Ioana a răspuns:

Pret - in functie de salon, de regula 25-30 lei
durata - in functie de manichiurista, cat de priceputa este si cat de bine ti le pune
cum face - iti curata unghiile, pielitele etc, aplica o baza, baga degetele in lampa uv, repeta procedura cu 2 straturi de gel, eventual la final da si un fel de lac peste
durata - depinde de tine, ce faci, daca speli vasele de exemplu, nu tin foarte mult, sare gelul. Oricum, intr-o saptamana doua, iti creste unghia si se vede urat la baza unghiei. Jumatate de unghie cu gel si jumatate fara.
Gelul de pe unghie iti ofera o unghie mai tare ( cat este gelul) si eu cand trec cele 2 saptamani, aplic eu oja peste si umblul golul respectiv

| AndCat26 a răspuns:

Depinde de fiecare manichiurista. Daca te duci sa.ti pui unghiile la salon te poate costa de la 80 lei in sus. Daca te duci la o manichiurista acasa iti ia 60-70 lei. Durata e in functie de cum se misca si ea, si de modelul pe care ti l.ai ales. Te poate tine 2h sau chiar 4h. Eu merg la o luna jumate la intretinerea unghiilor. Pe mine ma tin si mai mult de o luna jumate.

| Deyne a răspuns:

Preturile difera de la o manichiurista la alta. Eu cand mi-am pus unghii cu gel mi-a luat 50 de lei. Iti pune un carton pe unghie si iti completeaza cu gelul ca sa le prelungeasca. Nu stiu daca m-am exprimat corect si daca ma intelegi. Oricum unghiile te vor tine cat mai mult timp daca stii cum sa ai grija de ele, daca ti le pui prea lungi s-ar putea sa se rupa repede cand speli vasele de exemplu, eu stiu..Incearca sa nu ti le pui prea lungi ca risti sa ti se rupa cand faci o treaba, o sa te incomodeze cand iti inchizi nasturii de la pantaloni laughing. Eu mi le-am pus lungi si deja mi s-au rupt cand am incercat sa ma incalt.