Întrebare recomandată | CocoKiki a întrebat:

Ce ar trebui sa fac ca sa ma las de rosul unghiilor?
De la un timp imi sangereaza unghiile din cauza asta.
(Sunt stresata)

Răspuns Câştigător
| Blue_Sysy_1999 a răspuns:

Încercaţi să găsiţi un "substitut" pentru unghii, ca să vă "vărsaţi nervii", cum sunt mingiuţele antistres.

Acasă, folosiţi mănuşi subţiri din bumbac sau bandajaţi-vă unghiile cu leucoplast.

Folosiţi un lac special pentru unghii, cu gust neplăcut, sau spălaţi-vă mâinile cu ceai de pelin. Gustul amar vă va tăia cheful de ronţăit.

6 răspunsuri:
| questsoul a răspuns:

Guma de mestecat functioneaza!

| BarbosuB a răspuns:

Asta e canalul meu de youtube, gameplay, comentarii, tot tacamu, da-ti o geana pe acolo, sper sa va placa
https://www.youtube.com/channel/UCyqGvjGHyZwhCU_eSgjc3Iw

Poate daca te uiti te lasi de ros ungiile :D

| BiuL a răspuns:

Consulta un psiholog sa inveti sa manageriezi mai bine stresul.
De asemenea exista in comert oje amare pentru probleme asta, dar daca au ajuns sa iti sangereze la tine e cam grava problema...
Incearca sa tratezi cauza, nu efectul, adica probleme emotionale. Identifica situatia care iti cauzeaza stres si neliniste si incerca sa gasesti solutii sau macar sa iti schimbi modul in care vezi si abordezi problema.

| Joker1305 a răspuns:

Incearca sa porti manusi big grin sau mesteca guma ca sa ai o ocupatie cu dintiiwinking sper ca te-am ajutat

| albert2015 a răspuns:

Guma de mestecat ajuta happy

| IoanaPapa a răspuns:

Este deja un tic, o actiune pe care nu o mai constientizezi, efectul unei cause... elimina cauza, practica un sport, roaga pe cei din jurul tau sa te atentioneze cand treci la rontait...bafta!