| Marrianna a întrebat:

Buna dragilor. Eu de 5 ani, credeti`ma, imi rod unghiile si nu pot sa ma opresc straight face Si din aceasta cauza, mama este suparata... Ce as putea sa fac sa ma las de rosul unghiilor? Funda:*

Răspuns Câştigător
| RubyDonnahue a răspuns:

Rosul unghiilor este un obicei enervant. Este insa destul de greu sa scapi de acest tic care poate sa devina usor o dependenta.Pentru inceput, iti recomand sa iti notezi exact cand faci acest lucru. de exemplu: cand te plictisesti, cand esti stresata etc. Incearca apoi sa substitui acest gest cu altceva. De exemplu: joacate cu altceva, deseneaza, etc. Astfel nu o sa poti sa iti rontai degetele. In farmacii exista un lac de unghii care este foarte amar si iti atrage atentia cand iti rozi unghiile. Uneori ajuta chiar si unghiile false. Daca incerci sa controlezi acest ti de fiecare data cand il faci o sa ai rezultate foarte rapide. In cazul extrem in care nu reusesti nici cum sa scapi de acest obicei cauza poate fi mult mai profunda. Iti recomand sa te duci la un terapeut si te va ajuta cu siguranta. Iti spun din experienta propie

7 răspunsuri:
| Flyn a răspuns:

Si eu la fel faclaughing)nu stiu.ia-ti o suzeta

| 1000bodies a răspuns:

Da-te cu oja sau lac de unchii in permanenta pana scapi de ticul asta.

| oliviaaa a răspuns:

Eu si acum mi le rod... straight face si nu stiu ce sa fac, dar nu mi le rod mereu doar asa uneori ca la mine unghiile sunt alungite si mi-e mila sa mi le stric

| xDianne a răspuns:

Am avut si eu acest tic, a fost chiar enervant. Nu poti sa te stapanesti, si cand iti dai seama te opresti, dar deja e prea tarziu. Nu vei reusi fara auto-control. In fiecare dimineata, pune-ti pe degete ceva cu gust neplacut, de exemplu parfum-timp de 1-2 saptamani.
Succes!

| FatalScream a răspuns:

Pune pe cineva sa-ti dea o palma de fiecare data cand faci asta...

| julika83 a răspuns:

Poti sa incerci lacurile de unghii speciale pentru asta. sunt foarte amare si n-o sa-ti mai rozi unghiile. si eu am avut problema asta, e un tic nervos. am renuntat singura, trebuie mult autocontrol.

| Lisa968 a răspuns:

Gaseste'ti un alt tic de facut cu degetele. aceeasi problema am avut'o si eu si am inceput sa imi rotesc parul pe degete...happy succes