Ce ar trebui sa mananc ca sa am parul frumos?

Nu este nicio noutate in faptul ca stilul de viata are un impact major asupra frumusetii tale in general. Stilul in care mananci si dietele, au o influenta directa si imediata asupra parului tau, intr-o masura mult mai mare decat produsele cosmetice.

Contrar a ceea ce majoritatea dintre noi tind să creada, frumusetea parului nu depinde in principal de produse de styling folosite, ci de ceea ce iti pui in farfurie. Parul cu adevarat frumos este cel hranit din interior, pentru ca niciun produs de ingrijire nu poate furniza nutrientii necesari pentru cresterea parului si mentinerea calitatii lui. Si asta pentru ca elementele nutritive necesare parului sunt luate din alimente, in proportie de 90%, iar din produsele cosmetice aplicate pe par doar intr-un procent de 10%.

Unele produsele alimentare contin substante nutritive fundamentale pentru sanatatea parului, astfel ca acestea sunt esentiale pentru frumusetea si sanatatea podoabei capilare. Iata care sunt acestea si ce benefici iti aduc.

Orez brun  Nu iti oferea doar senzatie de satietate rapida, dar ca urmare a continutului bogat de fibre si vitamine B si E, ambalate in proteine de inalta calitate, orezul brun fortifica cuticulele parului si il fac mult mai rezistent la agenti externi care afecteaza parul. Uimitoarele combinatii de substante nutritive din orezul brun stimuleaza cresterea parului.

Somon In afara de acizi grasi omega 3, vitali pentru sintetizarea vitaminelor liposolubile, somonul contine un mineral vital pentru par: zinc. Zincul combate matreata, caderea parului si determina ingrosarea firului de par. Zincul se gaseste si in semintele de soia, in nuci, si in galbenusul de ou, in drojdiea de bere si in dovleac, dar absorbtia de zinc este diferita de la aliment la aliment. Zincul din somon este insa cel mai bine asimilat de organism.

Frunze verzi Vitamina C, precum vitamina ca A existenta din belsug in toate legumele cu frunze verzi, ajuta la reglarea sebumului, la cresterea numarului de foliculi. Cele doua vitamine sunt foarte bine asimilate din legumele cu frunze verzi, acesta fiind si motivul pentru care o dieta pentru par frumos trebuie sa contina din belsug spanac, varza, broccoli si salata.

Linte Boabele de linte sunt o excelenta sursa de proteine cu beneficii uimitoare pentru par. O singura ceasca de linte este capabil sa ofere peste 90% din doza zilnică recomandata de acid folic, un antioxidant esential care stimuleaza reinnoirea celulara si incurajeaza cresterea parului. Lintea este si o sursa buna de magneziu, care activeaza in special enzimele din pielea scalpului, astfel ca poate corecta dezechilibrele care duc la caderea parului.

Lactate Iaurt, lapte sau branza cu un continut redus de grasime sunt obligatoriu o parte a dietei sanatoase. Lactatele sunt o sursa de calciu si de proteine de calitate superioara, cum ar fi caseina. Lactatele cu grasime integrala sunt printre cele mai bune alegerile pentru un par stralucitor. Si daca iti faci griji pentru silueta, afla ca nu grasimea din lactate este o problema ci adausul de zahar si aditivi.

In loc de final ar trebui spus ca o dieta care are ca scop pierderea in greutate, prin deficitul nutritional pe care il produce afecteaza parul. Incluzind in alimentatie aceste alimente, care sustin firul de par din interior, parul ramane sanatos si frumos. Evita dietele rapide, cele foarte severe, dar si variatiile bruste in greutate, pentru ca aceaste au impact direct asupra parul, si produc caderea masiva.

Articol oferit de

58 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Purici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lactatele si orezul... cele mai bune.Va uitati ce par au chinezii? il au atat de lung si frumos(cel putin in trecut) fiindca mananca mereu orez.Eu mananc lactate si am parul matasos si cu mult volum, dar parul mai trebuie si ingrijit

| asy25 a răspuns:

Multumesc pentru sfaturi

| mario a răspuns:

Lacustewinking

| oompaloompa a răspuns:

As dori sa incerc

| ஐNoNameஐ a răspuns:

Ficat.

| SoferTir a răspuns:

Căcuţahappyfundita

| biank98 a răspuns:

Lapte si lactate, fructe si legume

| Shameless a răspuns:

Nitrogen Carbonificat, Graunte, Lemn... etc

| danny7 a răspuns:

Cam 5 fructe pe zi

| Antogirl a răspuns:

Hey! Eu cred ca nu trebuie sa mananci nimic pentru. a avea parul frumos.Trebuie doar ingrijit. Sunt multe samponuri care spun ca iti rada parul frumos.Sa nu cumperi in totdeauna pe toate. Este o risipa.Nu te vor ajuta in nici un fel.happy sper ca te-am ajutat cumva

| alexthebest2000 a răspuns:

Mananca zgarci de carne.

| stefanb39 a răspuns:

Pai existe ceva un lichid care este in trestia de banbus si parul va fi frumos matasos rezistent am citit eu intr-o care de stiin ta de asta si oricum nai atins un panda e aproape la fel numai ca panda au blana

| Spanac a răspuns:

Si alge de mare big grin

| OchisoriAlbastrii a răspuns:

Nu este nici o legatura cu cea ce mananci si cu parul

| Bass a răspuns:

Poftim uita-te aici: http://www.ziare.com/......ui-1057589

| Dokii a răspuns:

Sincer, nu cred ca mancarea are vreo legatura cu parul.

| AnNa_3478 a răspuns:

Parul frumos depinde si de cum il ingrijesti...nu numai de ce mananci...si la pieptanat grija la ruptul firelor AUU!

| unknown_5926 a răspuns:

Sperma

| kittykryss a răspuns:

Eu cred ca legumele si fructele te pot ajuta

| Ellyna98 a răspuns:

Yo stiu ca daca mananci mai multe verdeturi (gen patrunjel, salata, etc.)winkinghappybig grin

| deeabruneta a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa mananci ceva ca sa ai parul frumos trebuie ingrijit.

| alinush_3252 a răspuns:

Adevarat

| Kinder36 a răspuns:

Fructe si Legumehappy

| lucyana_9063 a răspuns:

Http://farapret.net/? c=99wwbta40a un vot va rog

| iurii a răspuns:

Mai multe fructe, legume.

| bradudan a răspuns:

Salut
Balonare

| Rasita a răspuns:

Sai ai un par frumos mai e si nevie de masti hidratante cu ulei de masline, ulei de rchina, sunt foarte bune, si inca ceva inainte de a t spala pe par maseaza u degetele, joaate prin par, stimulezi creshterea