| eu_3300 a întrebat:

As dori sa scap de cosuri... ce nu ar trebui sa mananc si ce ar trebui sa mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Melody a răspuns:

Ce NU ar trebui sa mananci: alimente grase, prajeli, dulciuri in cantitati mari

Ce ar trebui sa mananci: fructe, legume, ai putea incepe o cura de fructe...pentru cei lenesi sa molfaie fructe(asa ca mine)s-a inventat storcatorul, sucul de fructe si legume face bine nu doar pielii, ci si parului si organismului in general.

Si in final, multa apa, cel putin 2 litrii pe zi, ajuta la detoxifierea organismului. Dar apa sa fie, nu Cola sau Sprite :-P

Si bineinteles, pe langa astea, o igiena corecta a pielii.

Totusi ma bucur ca vrei sa incepi din interior, multi se axeaza doar pe exterior cumparandu-si diverse creme si solutii. Nu zic, sunt bune si astea, dar nu rezolvi nimic daca nu-ti ajuti un pic si organismul.

Succes!

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate fi o infecție a pielii sau o dereglare hormonală.
Consultă un dermatolog.
Pa, pa.

Apache
| Apache a răspuns:

Nu prea are cine stie ce importanta! ...incerca sa faci sauna, de la transpiratie ar tr sa se duca!

| DeeaLove08 a răspuns:

La varsta pubertatii e normal.si eu am, dar nu crd ca ma ajuta in vreun fel alimentatia...incearca masca sau crema de fata de la avon, vichy sau oriflame

| alexgogo a răspuns:

Adio grasimi si dulciuri. bucura-te de peste oceanic legume, fructe.

| sweet_1526 a răspuns:

Chestia asta nu tine de alimentatie.ai pute incerca niste creme.(zinery si mai st niste creme de la avon )

| BYBY a răspuns:

Nu ai cum sa scapi de ele, esti la varsta pubertatii, in care organul feminin numit estrogen lucreaza impreuna cu glandele sebacee aflate in piele care produc un fel de ulei gras care pastreaza pielea supla si sanatoasa si previne uscarea ei.acest ulei pe care-l produce ramane blocat in gaurile mici din piele numite asa zisele cosuri impreuna cu putina murdarie din mediul exterior.Sa nu faci prostia de a le stoarce. Poti sa-ti dai cu o crema hranitoare de laptisor de matca(se gaseste in farmacii, sau chiar la magazine mai mari)si nu costa mult, iar despre mancare, incearca sa mananci alimente cu proteine si calciu, adica lapte, carne, oua, branza, supe, ciorbe, dar sa nu faci excesuri si nici sa nu iei calciu pastile de la farmacie... te vei ingrasa daca folosesti calciuwinking
Funda! Te rog!
Pa pa! Kiao!

| pkr09 a răspuns:

Nu conteaza ce mananci! iti dau un sfat nu il rupe sau stoarce cail vei avea pe fata pentru mult timp lasa-l asa ca va disparea curand

| AlexutuDeiu a răspuns:

Du-te la comsetica. Cei de acolo stiu cum se face fara infecti si corect!

| lavinik a răspuns:

Cosurile nu iti apar din cauza mancari sau daca ti se intampla din cauza mancari atunci nu sunt cosurii sunt alergii(iti spun asta pentru ca si eu am avut cosuri si nu mia s-a intamplat din cauza mancari) sper ca te-a ajutat raspunsul meu pa:X:X:X:X:X:X:X

| ElenaRy a răspuns:

Poti sa te starui sa nu pui mana pe cosuri, astef apar mai multe.de mancare, nu stiu ce sa spun, sa maninci totul dar moderat, sa nu faci abuz la mancare, sa-ti speli regulat fata. sper ca te-am ajutat. funda?