| Carlamonicaanghele a întrebat:

Ce as putea face sa nu mai am cosuri pe fata?
ma puteti ajuta cu niste tratamente babesti

Răspuns Câştigător
| marya a răspuns:

Pai te ajut eu. Poti sa iti dai cu castravete pe fata.Eu mi-am dat si sincer iti zic ca nu am nici un cos pe fata.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aplică pe fiecare coșuleț tinctură de propolis.
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Zineryt este cel mai bun tratament impotriva acneei la ora actuala. Este foarte bun in lupta cu cosurile si pentru prevenirea lor. Zineryt trebuie sa fie aplicat pe o piele curata si uscata de 1-2 ori pe zi. Aici poti citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Il gasesti la orice farmacie si costa in jur de 30 RON. Pe langa folosirea Zineryt-ului trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa. Mai putine dulciuri, grasimi, sucuri acidulate, mai multe fructe si legume. Poti sa mai folosesti si apa termala (imi place cel mai mult cea de la Avene), o crema hidratanta, hranitoare de la Avene, o crema de galbenele pentru cicatrici/urme lasate de cosuri, plus vitaminele E, A, C si Zn pe cale orala. Si este foarte importanta curatarea zilnica a pielii (dimineata si seara)! Ai nevoie de un gel de curatare cat mai bun. Intereseaza-te la farmacie, si vei fi ajutata sa alegi unul potrivit tipului tau de ten. Succes si numai bine!

P. S. De ce sa folosesti tratamentele babesti, care nu-ti ofera nici o garantie, cand exista niste tratamente moderne, care functioneaza negresit?;)

| Denisa a răspuns:

Eu am scapat de cosuri cu Bitter Suedez si cu masti cu aspirina (2 aspirine pisate amestecate cu putina zeama de lamaie, se aplica masca pe cosuri si se lasa 20 de minute dupa care se clateste cu apa).

| Lllllllllll a răspuns:

Nu stiu tratamente babesti dar iti recomand niste trucuri :

Cosurile sunt nedorite de catre toate femei le. Sunt incomode, deranjante, inestetice si in plus, mai sunt si dureroase uneori.
Iata ce trebuie sa faci pentru a scapa de cosuri:
- Aplica o masca care sa curete tenul de impuritati si care sa te ajute sa scapi pentru moment de exces

ul de sebum.
- Daca doresti ca el sa colecteze puroiul mai repede, atunci aplica pe el o carpa curata inmuiata in apa fierbinte.
- Pentru a-l face mai putin vizibil, aplica corector, in aceeasi nuanta cu pielea ta, iar apoi aplica pudra pentru a face corectorul sa reziste si mai mult.
(Sursa : femei-moderne.ro)

Acneea este una dintre problemele cu care fiecare dintre noi s-a confruntat la un moment dat.

Dincolo de sutele şi chiar miile de produse cosmetice special concepute pentru tratarea nesuferitelor coşuri, poţi încerca şi tratamentele naturale, mult mai ieftine şi întotdeauna la îndemână.

Pe de altă parte, vei fi sigură că nu există efecte secundare precum uscarea excesivă a pielii sau apariţia iritaţiilor.

Uleiul din arbore de ceai

Uleiul din arbore de ceai conţine substanţe care limitează dezvoltarea bacteriilor. Bacteriile sunt cele declanşează apariţia acneei, prin infectarea porilor. Uleiul, pe care îl poţi cumpăra din magazinele de tip Plafar, se aplică prin tamponarea zonelor afectate.

Gelul de Aloe Vera

Gelul de Aloe vera este o adevărată minune atât pentru frumuseţe, cât şi pentru sănătate.

Curele cu suc de aloe sunt folosite pentru detoxifirea şi vitaminizarea organismului. Pentru că apariţia problemelor pielii poate fi declanşată şi de toxinele din organism, detoxifierea este un pas important în tratarea acneei. Poţi folosi gelul de aloe şi extern, prin aplicare locală.

Pasta de ovăz

Fierbe o ceaşcă cu fulgi de ovăz, lasă să se răcească, apoi adaugă două linguriţe cu miere şi amestecă.

Aplică pasta pe ten, evitând zona ochilor. Aşteaptă zece minute, apoi îndepărtează masca şi clăteşte cu apă călduţă. Pasta de ovăz absoarbe uleiurile în exces de la nivelul tenului şi eliberează porii, în timp ce mierea are un efect antibacterian.

Zinc

Zincul este un agent antibacterian şi un element necesar în producţia uleiurilor naturale ale pielii.

O dietă săracă în zinc poate determina apariţia episoadelor de ancee. Alimentele care conţin zinc sunt carnea roşie, alunele, nucile. Este foarte important să nu iei suplimente de zinc fără recomandarea unui medic!

Ulei din sâmburi de struguri

Uleiul din sâmburi de struguri este astringent şi poate fi folosit pentru curăţarea zilnică a tenului.

Eliberează porii şi grăbeşte vindecarea. De asemenea, pentru că este bogat în antioxidanţi, previne îmbătrânirea prematură a pielii.
(Sursa : eva.ro)

Nu uita sa te demachiezi zilnic si sa folosesti o data pe saptamna un exfoliat. si de infuenta alimentatiei!

Bafta si sper sa-ti fie de folos!

| Airplane a răspuns:

Cumpara ti o portocala si stoarce coaja, iar apoi da ti cu zeama pe fata happy Sa nu pui zeama intr-un pahar sau ceva de genul pentru ca nu curge multa zeama... dai pe fata direct de pe coaja
Sa nu uiti sa te speli pe fata inainte...sa ai fata curata si sa stii ca o sa te usture putin la inceput big grin

| paul_7261 a răspuns:

Eu zic ca asta depinde si de tenul tau nu toate sunt la felhappy eu am avut foarte multe acum nu mai am deloc e si schimbare asta de hemoroizi si ...eu m-am facut cu sapun dove ma dadeam asa pana ce se vedea totul alb si lasam pana ce se usca si intra in piele asta faceam dimineata si sara sa vezi dupa ce piele frumoasa si catifelata o sa aihappy am mai auzit ca si cu faina de malai si cu nu stiu ce creme se mai dau si dispar dar n-am incercat doar cu asta vezi tu mai informeazate sper ca tam fost de ajutorhappy sal!

| ElenaDianaLiana a răspuns:

Poti sa incerci ceaiul depurativ
si a-i putea sa incerci unguentul Mibazon
Bafta!

| ShummY a răspuns:

Crema de galbenele sau pliculete de argila (1 leu / plicul ) si in timp va trece. Stiu pe cineva care a avut aceeasi problema.